הוספת הודעההוספת תגובה פורום הפרעות חרדה - ראש הפורום

חרדות

אורי פישר(5.8.2005, 17:18)

עמית, שלום!

אתה שואל שאלות כבדות משקל, ואמנם, אולי הגיע הזמן שנעשה סדר בשלל הנתונים שאנו - מנהלי הפורום - מביאים בפני הפונים אלינו.

אענה על שאלותיך לפי הסדר:

1. ההתנהגות האנושית, מושפעת ממספר גורמים במשולב, ולא תמיד ניתן להסבירה על ידי גורם אחד בלבד. הגורמים הם בתחום הביולוגי (תורשה,כימיה של המוח, הורמונים וכד') , הפסיכולוגי ( ילדות, התנסויות בעבר, טראומות, חשיפה למודלים ועוד) והחברתי (השפעות של קבוצה, תרבות).

גם החרדה, הינה התנהגות (רגש הוא "התנהגות פנימית"). ככל התנהגות היא מושפעת הן מגורמים כימיים והן מגורמים פסיכולוגיים. התרופות מטפלות במישור הכימי, והטיפול הפסיכולוגי מטפל במישור הרגשי-מחשבתי-התנהגותי, וזאת לפי התיאוריה אשר מנחה את המטפל. קיימות מספר תיאוריות או גישות מובילות בטיפול פסיכולוגי.

2. גוף ונפש: המערכת כולה, על חלקיה הגופניים-ביולוגיים ועל חלקיה ה-"רוחניים", פועלת בשילוב מופלא. לכן, אין פלא שאפשר להשפיע על ה-"נפש" באמצעות כימיה, למשל יצירת מצב רוח מסוים על ידי סם או תרופה, שהם פיזיים, וכן אפשר להשפיע על הגוף, ה-"חומר", על ידי התערבויות פסיכולוגיות. למשל, על ידי שימוש בטכניקה של הרפיה (טכניקה פסיכולוגית), ניתן להפחית לחץ דם (בעיה גופנית), על ידי היפנוזה ניתן להפחית כאב פיזי.

3. טיפול קוגניטיבי- התנהגותי, הינו סוג של טיפול פסיכולוגי, אשר מטרתו לתת למטופל כלים להתמודד עם בעיות פסיכולוגיות שונות (חרדה, דכאון, אכילה, חברה ועוד...). הטכניקה של הטיפול משלבת תרגילים של מיומנויות שונות אותן רוכש המטופל, וכך משנה את התנהגותו. בנוסף, לומד המטופל לזהות דפוסי חשיבה שגויים אשר גורמים לו לחרדה או לדכאון. למשל: מחשבה אופיינית להתקף פאניקה: "יש לי לחץ בחזה וקוצר נשימה, סימן שזה התקף לב...".

על ידי שינויים התנהגותיים וחשיבתיים, לומד המטופל לטפל בעצמו, ובכך רוכש כלים להתמודדות עם מצבים קשים גם בעתיד.

דבר נוסף המאפיין את הטיפול בשיטה זו, הוא כי יעילותה מוכחת במחקרים רבים אשר בוצעו בעשורים האחרונים, למעשה קיימים כבר מאות מחקרים כאלה.

4. סימפטומים גופניים המופיעים במסגרת של התקף חרדה (כמובן לאחר בירור רפואי מדוקדק), אינם גורמים לכל נזק או סכנה.

חשוב מאד להפנים את העובדה, כי תחושה גופנית בלתי שגרתית, אינה בהכרח הוכחה לכך כי משהו בגוף "לא בסדר". נסה לבלוע כפית של משהו חריף כגון סחוג או פלפל חריף, תחוש גל חום אדיר בכל הגוף. הכנס מיד מדחום לפה ובדוק את טמפרטורת הגוף. ספר לנו!

בברכה,
אורי פישר
פסיכולוג קליני בכיר
מומחה לטיפול בהפרעות חרדה