הוספת הודעההוספת תגובה פורום הפרעות חרדה - ראש הפורום

תופעות חרדה

ד"ר יששכר הרמן(27.8.2005, 0:30)

שלום עמי,

התופעות שאתה מתאר אינן שיגרתיות.

אמנם אתה מתאר התקפי חרדה אפיניים, אך משום מה ע"פ תאורך הם מתגברים כאשר אתה מקבל טיפול תרופתי מקובל. ע"פ מה שאתה מוסר קיבלת רסיטל, ציפרמיל (2 תרופות זהות לגמרי), סורבון, וציפרלקס. קיבלת את הטיפול תקופה ממושכת, ולמרות זאת המצב לא הוטב.

כיום פנית לפסיכיאטר הממליץ לטפל בך בבונסרין, ואתה מוסר על בחילות (תופעה שהיא מוכרת עם טיפול ברסיטל וציפרלקס, אך לא בטיפול בבונסרין).

ישנם טיפולים שעדיין לא נוסו ויכולים, יתכן, לעזור לך.

באשר לשאלותיך:

1. כיום מניחים שהתקפי חרדה נובעים מפעילות משובשת של מרכז החרדה במוח (יש דבר כזה). ההפעלה משובשת הזו יכולה לקרות עקב שימוש בקפאין, סמים, מצבי עייפות ומצבים גופניים אחרים. כך למשל - עובדה ידועה מזה זמן רב היא שניתן לעיתים לעורר התקף חרדה ע"י מתן ביקרבונט באינפוזיה. אין בדיקה כיום שיכולה להדגים את הבעיה המוחית שגורמת להתקפים, ולכן אין פלא שכל הבדיקות היו תקינות.

2. הגמילה מקלונקס היא ממושכת, 3 שבועות של הפסקת שימוש בתרופה אינם מעידים על גמילה מוצלחת, ועובדה שנטלת את התרופה שוב ב"תפר".

3. ההתוויה של בונסרין היא אכן לדיכאון. תרופה זו מרגיעה ומרדימה ולכן יש לה גם השפעה מפחיתה חרדה.

אני מציע לכך לשאול את הפסיכיאטר שלך מדוע הוא בוחר דווקא בטיפול זה, יתכן ויש לכך סיבה טובה (למשל כדי לעזור לך להפסיק כל טיפול אחר, ולאחר תקופת זמן להתחיל בטיפול ספציפי אחר כלשהו, והבונסרין אמור לעזור לך לעבור את תקופת ההפסקה).

4. כל נטילה של כדורי הרגעה תגרור שימוש ממושך והתמכרות.

5. אפשר ליטול ויטמין B, ויטמין E, ואומגה 3 עם הטיפול.

בברכה,

ד"ר יששכר הרמן
פסיכיאטר בכיר