הוספת הודעה פורום אפילפסיה - ראש הפורום

אפילפסיה?

ד"ר אלי הימן(13.12.2005, 23:51)

דניאלה היקרה שלום

אחזור בקצרה על הפרטים החשובים:

מתאור האירוע ניראה כי בתך איבדה הכרה לזמן קצר,למשך פחות מדקה, תנועות גוף לא רצוניות? ולאחר 2-3 שניות , חזרה לתפקוד רגיל . כמו כן ציינה כי ממש ליפני ההתעלפות , חשה בכאב בטן חזק ואז איבדה הכרה.

בדיקת CT וא.ק.ג - תקינים

באופן כללי:

לא כל אירוע של אובדן הכרה נגרם כתוצאה מאפילפסיה .

אפילפסיה מוגדרת כנטייה ( יותר מאירוע אחד שלא נגרם ע"י בעיה מוגדרת כגון חבלת ראש משמעותית, סוכר נמוך וכו') של המוח לפעילות חשמלית לא תקינה, פתאומית , הגורמת לשינוי בתפקוד הנוירולוגי של הילד-מבוגר , בהתאם למיקום ההפרעה החשמלית במוח .

בדרך כלל לאחר התקף אפילפטי , ישנה תקופה של ישנוניות , עם חזרה הדרגתית לתפקוד.

מאידך , שינן סיבות אחרות , הגורמות לירידה בלחץ הדם או הדופק, והגורמות לירידה זמנית בהספקת הדם למוח. במצב זה הילד או המבוגר יכולים לפרכס ולהראות כמו אפילפסיה. הסיבה לפרכוס הינה כי למוח לא מגיע דם לפרק זמן קצר ביותר, ואחר הנפילה, יש התאוששות מהירה.

תופעה זו שכיחה מאוד בילדים ( לעתים קיים במשפחה סיפור דומה של התעלפות , או כמאט התעלפות בסמוך לחבלה כואבת , חיסון, כאב פנימי חזק, התרגשות משמעותית ) הגורמים לירידה בתפקודת הלב ולכן לעילפון. ( vaso vagal phnomena )

מהסיפור שאני שומע , ניראה לי כי לבתך הייה אירוע וזו וגאלי, ולא אירוע הקשור לאפילפסיה. בהנחה שבדיקת ה- EEG תהיה תקינה, בהנחה ש ספירת הדם הייתה תקינה,א.ק.ג ו- CT מוח תקינים, אין צורך בברור נוסף .

אני ממליץ:

1. קורס עזרה ראשונה בסיסי - לא מדובר במצב מסוכן , אך לדעתי תרגישו הרבה יותר " מסוגלים " עם תרגישו שאתם יודעים מה עליכם לעשות.

2. קיימת רופאה ישראלית - נוירולוגית ילדים בשם רונית מסטרמן , שעובדת באחד מבתי החולים באזור טורונטו כנוירולוגית ילדים. רופאה נהדרת . ( ronit mesterman ) .

בהצלחה ובברכה,

ד"ר אלי הימן
מנהל המחלקה לנוירולוגית ילדים
והשרות הרב תחומי לאפילפסיה בילדים
מרכז רפואי אסף הרופא