פורום פסיכולוגיה-פעוטות - ראש הפורום

שאלה

מיש(12.3.2007, 8:00)

שלום רב!

יש לי בת בת 2.5. לאחי יש בת בת 2.3. הבנות מאוד אוהבות אחת את השניה, אך בזמן האחרון היחסים שלהן מטרדים אותי.

הכל התחיל מכך שהאחיינית שלי נכנסה לשלב של "הכל שלי" וכשבתי הייתה לוקחת לה משהו היא הייתה צועקת חזק ולפעמים דוחפת. הפסקנו ללכת אליהם הביתה כי הילדה לא נתנה לבתי להתקרב לשום מקום, לדוגמא פעם הושבתי את הבת שלי על הכיסא אוכל כדי להאכיל אותה והאחיינית דפקה עם הרגל בכיסא עד שנאלצתי להוריד את בתי ממנו. אבל הן המשיכו להפגש בחוץ. בד"כ הן היו רצות אחת לעבר השניה בשמחה וביום אחד בתי הסתתרה מאחוריי ולא רצתה להתקרב לאחיינית, אך כעבור חצי שעה הן כבר שחקו ביחד. כלומר, מצד אחד הן רוצות להיות ביחד ומצד שני לא הכל חלק ביניהן. בתי פעם אחת אמרה לי שהיא מפחדת מהאחיינית, אך כשניסיתי לצמצם את הפגישות שלהן היא כל הזמן שאלה עליה ואמרה שהיא רוצה שנייטל כולם ביחד.

ואז בת שלי נכנסה לשלה של "הכל שלי". מאז הן לא יכולות להתחלק בשום דבר, אפילו בנדנדה ובמגלשה בגינה. בנוסף בתי התחילה לנשוך את האחיינית. עכשיו נראה שבת של אחי הרבה יותר רגועה ולא צועקת, אבל בתי תוקפת אותה (נושכת או מרביצה). הסברתי לה כמה פעמים שזו התנהגות לא מקובלת היא אמרה שלא תעשה את זה יותר, אך ממשיכה. גיסתי אמרה לי שאני חייבת להעניש אותה על נשיכות ומכות, אבל נראה לי שזה לא המקרה וכך היא מבטא את התסכול שלה, למרות שאני יודעת שזו לא דרך. וזה באמת קצת מוזר לי למה כשמשהו לא נראה לה היא נושכת כאשר היא יודעת לדבר ויכולה לבטא את עצמה. במיוחד שהיא נושכת או מרביצה רק להאחיינית ועם הילדים האחרים היא מתננהגת בסדר גמור.

נכון להיום היחסים בין הבנות מאוד מטרידית את כל המשפחה. זה נורא מוזר ומדאיג שכל אחת מהן יודעת להסתדר עם הילדים האחרים וכשהן נפגשות תמיד נוצר איזה שהוא ויכוח. למשל, בגן השעשועים מטיילים הרבה ילדים והבנות משחקות איתם, אך כשהן נפגשות על המגלשה אז פתאום אחת מפריעה לשניה ומתחיל הריב. אני כבר לא משאירה אותן לבד אלא תמיד עומדת ליד כי בכל רגע זה יכול לקרות. כמובן שאנחנו יכולים לא לטייל ביחד כי כולם בלחץ והמצב ממש לא נעים גם לי וגם לאחי, אך נראה לי שזה לא הפיתרון.

מה תוכלו להמליץ? מה בעצם קורה ביניהן? איך להגיב לנשיכות והמכות של בתי? איך למנוע את הויכוחים ביניהן? תודה רבה