פורום פסיכולוגיה-פעוטות - ראש הפורום

בעיה גדולה

שמאי כרכום(4.11.2008, 20:44)

שלום לדבי,

צר לי לשמוע שלבנכם יש בעיה המצריכה מעורבות גדולה כל כך של רופאים והליכים פולשניים שמכאיבים לו ולכם. חשוב לזכור כי תגובותו תקינה למצב. בעצם אני לומד כי הוא הותנה (כמו אילוף) לכך שכניסה לעגלה או יציאה מהבית מלוות בהמשך בכאב נוסף, לכן, נסו להתנות אותו לחיזוקים חיוביים. למשל, שהעגלה תהיה בקרבתו ותקושר לממתק אהוב. בהמשך - לאחר מספר פעמים בהם העגלה הייתה בקרבתו, השתמשו בה רק בתוך הבית תוך כדי משחק נעים. רק בהמשך צאו איתו החוצה עם העגלה. כך באופן הדרגתי הרגילו אותו לכך לעובדה שיש גם התנסויות נעימות ולא רק כואבות הקשורות אל העגלה.

בנועג לרגישות לרעשים - יש פעוטות בעלי סף נמוך מאוד לצלילים. בד"כ הדבר מלווה גם ברגישות או בחוסר-רגישות לגירויים נוספים (מגע, אורות, ריחות או טעמים), ו/או לקשיים בהרדמות וביקיצה או לוויסות מעגלי הרעב והצמא. תחום זה נקרא וויסות-חושי (SID). וכדאי שתפנו למכון להתפתחות הילד בכדי לבדוק זאת באמצעות מרפאה בעיסוק ובמידת הצורך לקיים לבנכם דיאטה סנסורית שתסייע לו להתרגל ולהתגבר על קשייו אלו.

באופן כללי נראה לי נכון להציע לכם להשתמש בשירותים של קופת החולים שלכם בכדי לקבל סיוע והדרכת הורים צמודהם בנוגע לקשיים ולהליכים הרפואיים שעל בנכם לעבור.

בברכה,
שמאי כרכום
פסיכולוג חינוכי מומחה
קבוצת שיח