פורום פסיכולוגיה-הורי מתבגרים - ראש הפורום

קללות ומעט דחיפות להורים

גידי לוין(19.9.2007, 23:41)

שלום

אפשר להבין מהסיטואציה אותה את מתארת שבנך הרגיש מותקף ולכן תקף בחזרה. אומנם אסור לאפשר התנהגות כזאת ועליו לדעת שגם אם הוא כועס יש התנהגויות שבשום אופן לא מקובלות. עם-זאת, הייתי נמנע מאיומים בגירוש מהבית. זהו איום קשה שאין אפשרות להתמודד איתו מבחינה רגשית. אם תסלקו אותו מהבית, הרי שהמסר הוא שאתם הוריו 'על תנאי' וביתו הוא בית 'על תנאי'. ילד צריך לדעת שהוריו הם הוריו וביתו הוא ביתו בכל מצב. אם את לא מתכוונת למה שאת אומרת, הרי שעד מהרה יבין שאלה איומי סרק ויתיחס אליהם בזילזול. במקרה כזה, הרי שהשגת את התוצאה ההפוכה.

אני מציע לשבת ולגבש תוכנית על סנקציות (עונש) הגיוני וסביר לגילו במידה ויתנהג באלימות פיסית או מילולית (למשל לשלול הטבות כמו זמן מחשב, טלויזיה, מפגש עם חברים וכו') העונש צריך להיות כזה שאתם יודעים בוודאות שאפשר לאכוף אותו. אחר כך לשבת איתו, להסביר לו מה מקובל ומה לא, ומה יקרה אם יתנהג באלימות.

במקביל צריך לנסות ולברר מדוע הוא מתוסכל וכועס ומדוע הוא חש צורך להתנהג באלימות. קרוב לוודאי שזהו ביטוי לתיסכול שאינו מצליח לבטא באופן מילולי. כדאי לשקול טיפול כמקום בו הוא יכול לברר את תחושותיו וללמוד לבטא אותן באופן מילולי. כאשר יוכל להגיד שהוא כועס ולהסביר מדוע, יפחת הצורך באלימות פיסית ומילולית.

לסיום, בדקו עם עצמכם שאתם נמנעים מכל צורה של אלימות פיסית ומילולית בתקשורת בן בני המשפחה שכן הילדים הם הראשונים ללמוד את השפה הזו. מציע גם לקרוא את המצגת בנושא גבולות באתר של 'קבוצת שיח' : http://www.siachgroup.co.il/borders.ppt

בברכה,
גידי לוין
פסיכולוג קליני
קבוצת שיח