הוספת הודעההוספת תגובה פורום השתלת שיניים - ראש הפורום

רווח בשיניים קדמיות עליונות

ד"ר ניצן שלזינגר(17.10.2008, 19:03)

שלום רועי,

רווח בין השיניים הקדמיות ניתן לפתור במספר דרכים: טיפול אורודנטי (ע"י "גשר " בלשון העם ), השלמת כותרת, חזיתיות (למינייט), וכתרים. הפתרונות האחרונים בעצם יוצרים מצב של תוספת חומר דמוי שן במרווח ובכך מבטלים את הרווח, אולם יש לזכור כי תוספת שכזו עלולה לשנות את הפרופורציות של השיניים הללו כך שתיראנה רחבות ולא יפות.

ניתן לבדוק את התוצאה האסטטית של התוספת ע"י יצירת מודל מגבס ועליו לבצע את ההשלמה (wax-up) או שניתן לבצע הדמיה כזו על השיניים ישירות בפה. במידה והתוצאה יפה אז כדאי לשקול איזה מן הפתרונות נותן את התוצאה האידיאלית.

לכל שיטה יש את היתרונות והחסרונות שלה:

1. טיפול אורתודנטי: יש להתייעץ האם ניתן בכלל לסגור את המרווח ןבמידה וכן , כמה זה יעלה וכמה זמן זה יקח. האפשרות בסגירת המרווח תלויה בסוג הסגר, מנח השיניים העליונות והתחתונות, צורך הלסת, וכו' האנליזה הזו נעשית ע"י האורתודנט. בכל מקרה היתרונות של טיפול כזה הם שאין צורך לשנות את השיניים עצמן אלא רק להזיז אותן. חסרון של טיפול שכזה הינו שהוא לוקח זמן (אבל צריך לזכור שבכל זאת אתה בן 39 והמתנת עד עכשיו), וכן לעיתים לאחר הזזה שיניים יש נסיגת חניכיים.

2. השלמת כותרת: ניתן להוסיף חומר קומפוזיטי (סתימה לבנה) בצבע המתאים ובצורה נכונה לכל שן , ובכך לסגור את המרווח באופן סימטרי. יתרונות: מיידי, ללא צורך בהורדת חומר שן בריא, זול יחסית, קל לתיקון. חסרונות: התוצאה האסטטית טובה (אבל לא מושלמת). עצם התוספת גורמת לסיכוי לדלקת חניכיים ולכן יש לנקות את המקום היטב.

3. חזיתיות (למינציה) : מורידים מעט מחומר השן , מן האמייל בלבד בצד הפונה החוצה, לוקחים מידה . הטכנאי מייצר "עלים" דקים של חרסינה לפי צבע השן , העלים הללו משלימים את החומר שהסרנו +סוגרים את המרווח שבין השיניים. בטכנולוגיה של היום החרסינה יותר עמידה מבעבר וכן חומרי ההדבקה טובים יותר. מתאים יותר לסגר בו אין מגע עם השיניים התחתונות. יתרונות: אסטטיקה יפה מאוד, הורדה קטנה יחסית של חומר שן. חסרונות: הלמינציה שבירה יחסית (היום קצת פחות) ויש להשמר מנגיסה בשיניים הללו ,במידה ונשבר יש לבצע הכל מחדש,סילוק חומר שן בריא, עלות.

4. כתרים: מכינים את השיניים לכתר, כלומר מורידים חומר שן מכל היקף השן , מבצעים כתר זמני ואז לוקחים מידה. מקבלים כתר החובק את כל השן. היום ישנם כתרים ללא מתכת (פרוסרה, לבה , זירקונים ועוד...) אשר נותנים תוצאה יפהפייה. יתרונות: אסטטיקה , חוזק חסרונות: עלות, קיים סיכוי לצורך בטיפולי שורש מעצם ההכנה לכתר.

כמו כל טיפול יש להתאים אותו לצרכים ולמצב הקיים של המטופל.

לגבי עלויות , תברר אצל רופא השיניים המטפל.

בברכה,
ד"ר ניצן שלזינגר
השתלות דנטליות