פורום כירופרקטיקה - ראש הפורום

מתיחה קלה במפשעה

ד"ר פיני נוימן(20.9.2009, 20:51)

אלמוני שלום

איזור המפשעות הוא בהחלט עדין ועם תנועות חדות של האצה ועצירה עלול להיפצע. יתכן וזה קרע או לא. אם כן, מספר ימים בלבד זה לא מספיק זמן. קומפרס קרח עם הפציעה - כן. עיסוי רקמות - לא. עם העיסוי מתבצעת מתיחה של הרקמות וזה עלול לעודד החמרה, נפיחות ופציעה חמורה יותר. מנוחה מומלצת. אטופן ושאר הכדורים חסרי תועלת. עם חזרה מהירה לתחרויות הנך לוקח סיכון.

מעבר לרגע, זכור שכל השרירים מעוגנים למערכת מורכבת של עצמות, מפרקים וסחוסים. כל אלה מעוצבבים עם מיליוני סיבים עצביים המעבירים מידע תחושתי ומספקים מידע מוטורי. יש השלכות לגבי כל המבנה ככלל וזו הסיבה שטובי הטניסאים בעולם כמו פדרר, יואיט, רודיק, ג'ינפרי ועוד משתמשים בכירופרקטיקה לאיזון הגוף ומניעת פציעות.

הבסיס הנוירולוגי והביו-מכאני הוא מרכיב חשוב לתפקוד הגוף ומהווה מניע עיקרי בשיקולי הכירופרקט לכיוון. שינוי במידע הנכנס למערכת עצבים מרכזית (AFFERENT) יוצר שינוי במסר היוצא (EFFERENT). איכות יציבותו של כל אדם, היציבה שלו ותנועת חוליות עמוד השדרה תלויה באיכות המסרים מחיישני תנועה (PROPRIOCEPTORS) הנכנסים למערכת העצבים המרכזית. מסרים שאינם סימטריים גורמים לתגובה לא סימטרית של מערכת השרירים התומכים בעמוד השדרה. מתחים נוצרים וגורמים לתת תנועה בין מקטעי עמוד השדרה. תת תנועתיות גורם לשינוי בתבניות תנועה בין היחידות המוטוריות ואיבוד טווחי תנועה. נוצר נזק תאי באזורים בהם קיים מתח ביו-מכאני וההמשך מוביל לתהליך ניווני (IMMOBILIZATION DEGENERATION). תהליך זה כולל התפרקות תאים בכל מרכיבי המפרק והרקמות סביב. ככל שעובר יותר זמן (ללא כיוון ותיקון) מצטבר ההרס והשחיקה במפרקים והרקמות סביב. נזק הנגרם לרקמות כתוצאה מאי תנועה יכול להיות הפיך עם הנעה ספציפית מכוונת. ככל שתנועה נורמאלית מוחזרת מהר יותר, שיפור ותיקון הרקמות מתקיים. עם עיכוב החזרת תנועה נורמאלית התהליך הניווני נעשה מקיף וקבוע.

בברכה,

ד"ר פיני נוימן
כירופרקטור