פורום כירופרקטיקה - ראש הפורום

כאבים ברגל ימין שמקורם בגב

ד"ר פיני נוימן(8.10.2009, 23:13)

פנינה שלום

השינויים הניווניים בעמוד השדרה הם תוצר של שחיקת הרקמות במשך הרבה שנים. כדורים או זריקות מכל סוג הם להרגעת כאב ולהקלה זמנית בלבד. ניסיוני לימד אותי שבכדי לשנות את עמוד השדרה יש לשנות את הדינאמיקה שלו. הנעה ספציפית של חוליות עמוד השדרה בכדי להסיר לחץ מהעצבים, לשפר טווחי תנועה יכולים לעזור בתהליך החלמה. אפקט ואקום ובלטים מצביעים על שחיקה לאורך זמן וניתן ברוב המקרים לשפר סימפטומטית. ההסבר הבא יסביר את מצבך:

הכירופרקטיקה מתמקדת באבחון, טיפול ומניעה במערכת הנוירומסקולוסקלטל ובוחנת את הקשר בין מבנה בכלל ועמוד השדרה בפרט למערכת העצבית, והשפעת קשר זה על תפקוד הגוף ובריאותו. הכירופרקט מיומן במגוון טכניקות רחב לכוון באופן ספציפי את מפרקי הגוף ועמוד השדרה, עם שימת דגש על סבלוקסציות. סבלוקסציה היא מורכבות (COMPLEX) של שינויים תפקודיים ו/או מבניים ו/או פתולוגיים במפרקים והרקמות סביב הפוגעים בשלמות ותקינות המערכת העצבית ועלולים להשפיע על תפקוד מערכת איברים ובריאותו הכוללת של הגוף. עם אבחון ובדיקה כירופרקטית מכוון הכירופרקט סבלוקסציה, שינויים ברקמות עמוד שדרה ודיסק, שינוי ברקמות מפרקים ואי תפקוד במפרקי עמוד שדרה. שינוי תפקודי במפרקי עמוד השדרה מודגם ע"י ירידה בטווחי תנועה (HYPOMOBILITY). בכירופרקטיקה ניתן לאבחן בשיטות כמו רנטגן, סטרס רנטגן (בעמידה בלבד), בדיקת טווחי תנועה, מישוש בתנועה (FIXATION), MUSCLE TESTING, תרמוגרפיה (חום ומרכיב עצבי).

הבסיס הנוירולוגי והביו-מכאני הוא מרכיב חשוב לתפקוד הגוף ומהווה מניע עיקרי בשיקולי הכירופרקט לכיוון. שינוי במידע הנכנס למערכת עצבים מרכזית (AFFERENT) יוצר שינוי במסר היוצא (EFFERENT). איכות יציבותו של כל אדם, היציבה שלו ותנועת חוליות עמוד השדרה תלויה באיכות המסרים מחיישני תנועה (PROPRIOCEPTORS) הנכנסים למערכת העצבים המרכזית. מסרים שאינם סימטריים גורמים לתגובה לא סימטרית של מערכת השרירים התומכים בעמוד השדרה. מתחים נוצרים וגורמים לתת תנועה בין מקטעי עמוד השדרה. תת תנועתיות גורם לשינוי בתבניות תנועה בין היחידות המוטוריות ואיבוד טווחי תנועה. נוצר נזק תאי באזורים בהם קיים מתח ביו-מכאני וההמשך מוביל לתהליך ניווני (IMMOBILIZATION DEGENERATION). תהליך זה כולל התפרקות תאים בכל מרכיבי המפרק והרקמות סביב. ככל שעובר יותר זמן (ללא כיוון ותיקון) מצטבר ההרס והשחיקה במפרקים והרקמות סביב. נזק הנגרם לרקמות כתוצאה מאי תנועה יכול להיות הפיך עם הנעה ספציפית מכוונת. ככל שתנועה נורמאלית מוחזרת מהר יותר, שיפור ותיקון הרקמות מתקיים. עם עיכוב החזרת תנועה נורמאלית התהליך הניווני נעשה מקיף וקבוע.

בברכה,
ד"ר פיני נוימן
כירופרקטור