פורום כירופרקטיקה - ראש הפורום

בעייה בעצמות

ד"ר פיני נוימן(18.10.2009, 15:49)

אסי שלום

גוף האדם הוא דינאמי ונמצא בתנועה מתמדת. כל איבר, מערכת ותא קטן בגוף נמצאים בתנועה מתמדת. השאלה תמיד היא לאיזה כיוון אנו נעים. אל תחפש תשובה באורטופדיה לשינויין אלו כיוון שההתיחסות הכללית בתחום הרפואי לגוף היא מכאנית לחלוטין. אין כדור, זריקה או פרוצדורה שיכולה להשפיע על חיוניות הגוף ותיפקודו. אוטופדיה מוגבלת למקרי חירום - שבר, קרע, משהו יצא ממקומו. עם כל השאר אין לאורטופד מה לעשות כלל. יש לאבחן את השינויים שחלו, את הכוחות הפועלים או אלו שלא פועלים כשורה. יש להסיק האם קיימים מתחים על מערכת השלד ועמוד השדרה, השרירים והחשוב מכל הכוח המניע אותם - המערכת העצבית. זו המומחיות שלי. כירופרקטיקה מאפשרת תפקוד אופטימאלי וההסבר הבא גם יעזור. נשמח לעזור.

ברבות השנים למדנו שבריאות הוא מצב הבא מתוך הגוף. יכולת הגוף להתקיים, להסתגל ולהתאים עצמו למצבים משתנים מגדירה את רמת בריאותו. בריאות הגוף אינה מבוססת על קיום סימפטומים, אלא על יכולתו להסתגל לסביבתו הפנימית והחיצונית. כירופרקטיקה השמה דגש על תפקוד המערכת העצבית מכירה בעובדה שהמערכת האוטונומית אחראית להסתגלות צרכי הגוף ועל שמירה ותחזוקת הגוף. מצב זה של איזון הגוף נקרא הומיאוסטזיס שהוא מצב של איזון ושמירה על היציבות הפנימית של הגוף.

תפקוד אופטימאלי של מערכת העצבים האוטונומית דורש איזון בין המערכות ה SYMPATHETIC וה PARASYMPATHETIC. קליטת תחושה סנסורית זה הצעד הראשון בהומיאוסטזיס ותפקודי מערכת העצבים. איזון זה של הגוף סומך על מעבר מידע מדויק מהסביבה לחוט השדרה. לשם קליטה משתמש הגוף במגוון RECEPTORS (קולטנים). אלו מעבירים מידע ממערכת עצבים סביבתית (PNS) למערכת עצבים מרכזית (CNS) וע"י רפלקס ומשוב למערכת האוטונומית. המידע הנכנס אל מערכת העצבים המרכזית משפיע על תפקודי הגוף השונים. הכירופרקטיקה מתמקדת באבחון, טיפול ומניעה במערכת הנוירומסקולוסקלטל ובוחנת את הקשר בין מבנה בכלל ועמוד השדרה בפרט למערכת העצבית, והשפעת קשר זה על תפקוד הגוף ובריאותו. הכירופרקט מיומן במגוון טכניקות רחב לכוון באופן ספציפי את מפרקי הגוף ועמוד השדרה, עם שימת דגש על סבלוקסציות. סבלוקסציה היא מורכבות (COMPLEX) של שינויים תפקודיים ו/או מבניים ו/או פתולוגיים במפרקים והרקמות סביב הפוגעים בשלמות ותקינות המערכת העצבית ועלולים להשפיע על תפקוד מערכת איברים ובריאותו הכוללת של הגוף. עם אבחון ובדיקה כירופרקטית מכוון הכירופרקט סבלוקסציה, שינויים ברקמות עמוד שדרה ודיסק, שינוי ברקמות מפרקים ואי תפקוד במפרקי עמוד שדרה. שינוי תפקודי במפרקי עמוד השדרה מודגם ע"י ירידה בטווחי תנועה (HYPOMOBILITY). בכירופרקטיקה ניתן לאבחן בשיטות כמו רנטגן, סטרס רנטגן (בעמידה בלבד), בדיקת טווחי תנועה, מישוש בתנועה (FIXATION), MUSCLE TESTING, תרמוגרפיה (חום ומרכיב עצבי).

הבסיס הנוירולוגי והביו-מכאני הוא מרכיב חשוב לתפקוד הגוף ומהווה מניע עיקרי בשיקולי הכירופרקט לכיוון. שינוי במידע הנכנס למערכת עצבים מרכזית (AFFERENT) יוצר שינוי במסר היוצא (EFFERENT). איכות יציבותו של כל אדם, היציבה שלו ותנועת חוליות עמוד השדרה תלויה באיכות המסרים מחיישני תנועה (PROPRIOCEPTORS) הנכנסים למערכת העצבים המרכזית. מסרים שאינם סימטריים גורמים לתגובה לא סימטרית של מערכת השרירים התומכים בעמוד השדרה. מתחים נוצרים וגורמים לתת תנועה בין מקטעי עמוד השדרה. תת תנועתיות גורם לשינוי בתבניות תנועה בין היחידות המוטוריות ואיבוד טווחי תנועה. נוצר נזק תאי באזורים בהם קיים מתח ביו-מכאני וההמשך מוביל לתהליך ניווני (IMMOBILIZATION DEGENERATION). תהליך זה כולל התפרקות תאים בכל מרכיבי המפרק והרקמות סביב. ככל שעובר יותר זמן (ללא כיוון ותיקון) מצטבר ההרס והשחיקה במפרקים והרקמות סביב. נזק הנגרם לרקמות כתוצאה מאי תנועה יכול להיות הפיך עם הנעה ספציפית מכוונת. ככל שתנועה נורמאלית מוחזרת מהר יותר, שיפור ותיקון הרקמות מתקיים. עם עיכוב החזרת תנועה נורמאלית התהליך הניווני נעשה מקיף וקבוע.

בברכה,

ד"ר פנחס נוימן