פורום כירופרקטיקה - ראש הפורום

עזרהבבקשה

ד"ר פיני נוימן(18.10.2009, 16:18)

מיכלי שלום

בדרך כלל כאבים מקרינים מעמוד השדרה לסביבה. במקרים מיוחדים ייתכנו כאבים מאיברים פנימיים לכיוון הגב, אך לא לאמצע, לעמוד השדרה עצמו. אנו מטפלים במקרים רבים בכאבי גב הדומים לשלך והפתרון תמיד הוא לשנות את תפקוד עמוד השדרה. הסרת המתחים והלחצים מהמערכת העצבית משפרים למקסימום את ההולכה העצבית. זה מוריד מתח מהחוליות והרקמות סביב וכתוצאה מכך הגוף שלך מפסיק לצעוק (כאב) "הצילו". קראי את ההסבר הבא. נשמח לעזור.

הבסיס הנוירולוגי והביו-מכאני הוא מרכיב חשוב לתפקוד הגוף ומהווה מניע עיקרי בשיקולי הכירופרקט לכיוון. שינוי במידע הנכנס למערכת עצבים מרכזית (AFFERENT) יוצר שינוי במסר היוצא (EFFERENT). איכות יציבותו של כל אדם, היציבה שלו ותנועת חוליות עמוד השדרה תלויה באיכות המסרים מחיישני תנועה (PROPRIOCEPTORS) הנכנסים למערכת העצבים המרכזית. מסרים שאינם סימטריים גורמים לתגובה לא סימטרית של מערכת השרירים התומכים בעמוד השדרה. מתחים נוצרים וגורמים לתת תנועה בין מקטעי עמוד השדרה. תת תנועתיות גורם לשינוי בתבניות תנועה בין היחידות המוטוריות ואיבוד טווחי תנועה. נוצר נזק תאי באזורים בהם קיים מתח ביו-מכאני וההמשך מוביל לתהליך ניווני (IMMOBILIZATION DEGENERATION). תהליך זה כולל התפרקות תאים בכל מרכיבי המפרק והרקמות סביב. ככל שעובר יותר זמן (ללא כיוון ותיקון) מצטבר ההרס והשחיקה במפרקים והרקמות סביב. נזק הנגרם לרקמות כתוצאה מאי תנועה יכול להיות הפיך עם הנעה ספציפית מכוונת. ככל שתנועה נורמאלית מוחזרת מהר יותר, שיפור ותיקון הרקמות מתקיים. עם עיכוב החזרת תנועה נורמאלית התהליך הניווני נעשה מקיף וקבוע.

כאב ונוסיספטורים

נוסיספטורים (NOCICEPTORS) הם קולטני תחושה הקשורים לשליחה של תחושות כאב. למרות זאת חשוב לדעת שירי של נוסיספטורים לא בהכרח מסתיים בכאב. נוסיספטורים יורים עם תחושת נזק או נזק פוטנציאלי והם רגישים לטמפרטורה, שינויים מכאניים ושינויים כימיים. שינויים בתפקוד עמוד השדרה יכולים ליצור ירי כרוני האחראי לחלק מהכאבים הכרוניים. נוסיספטורים הרגישים לשינויים כימיים הם חיישנים ראשיים של עמוד השדרה. יש באופן משמעותי מספר רב יותר של כאב מורגש כשהמידע העובר דרך נוסיספטורים מגיע למוח (תלמוס והקורטקס). רק 10% מהמסרים מגיעים. מספר גורמים הופכים פעילות נוסיספטית לכאב:

1. חוזק הגירוי.

2. משך הגירוי (של מכאנוריספטורים).

3. DESCENDING INHIBITION: עליה בפעילות מכאנוריספטורים גורמת לעיכוב בפעילות נוסיספטורים.

4. ירידה בפעילות מכאנוריספטורים גורמת לירידה בעיכוב

הפצצה כרונית של נוסיספטורים גורמת לרגישות יתר. רגישות במערכת המרכזית מסתיימת בשינויים בתפקודי הגוף. שינויים בתפקוד המערכות הפנימיות. סינדרום כאב מתמשך. אלודיניה – תגובת כאב מוגזמת לגירוי קל.

בברכה,

ד"ר פנחס נוימן