הוספת הודעההוספת תגובה פורום יחסי הורים-מתבגרים - ראש הפורום

מסכסך בין החברים

ד"ר ליאת יכניץ(13.3.2009, 22:35)

שלום, אלה

ממה שאת כותבת עולה שבנך הוא ילד שיודע לאתר את הנקודות הרגישות של האנשים סביבו ולהפעיל אותם בהתאם לצרכיו. אין כל רע בעצם ה"כישרון" הזה, אך בהחלט יש צורך להציב לו גבולות. בענין היחסים עם החברים - אני יכולה להבין את אי הנעימות שהדבר גורם לך, אך איני מאמינה שזה נכון להתערב ביחסיו של ילד בן 16 עם החברים שלו. את יכולה להסביר לו לאילו תוצאות שליליות התנהגות זו עלולה להוביל, אך לא רצוי ללחוץ עליו.

בענין העבודה שלך - יש צורך להציב גבול מאוד ברור. חשוב להסביר לו (ואני בטוחה שכבר עשית זאת) שלא מקובל עליך שהוא יבוא אליך לעבודה, ועוד יותר חשוב לשמור על כך שבמידה והוא בכל זאת מגיע - הוא לא יקבל את מה שהוא רוצה. אם זה אפשרי - כדאי לדבר עם העמיתים בעבודה (או המנהל), ולהסביר שאת נמצאת בעיצומו של תהליך חינוכי מול בנך. הדבר יקל במעט את תחושת חוסר הנוחות שלך. יש לשמור על כך שהוא לא יקבל כסף כאשר הוא מגיע לעבודה. סביר להניח שהוא ינסה להקצין את התנהגותו, להחריף את דרישותיו, אבל עליך להיות בטוחה ונחושה.

במקביל, נראה לי שילד מחפש תשומת לב, אומנם בדרך שלילית ולא נעימה לך, אך עדיין נשמע שהוא זקוק להתייחסות. אני מציעה לעשות איתו דברים ביחד, להקדיש לו זמן, להיות איתו. אני מקווה שזה במקביל להצבת גבולות ברורים יוריד את הצורך שלו לחפש תשומת לב בדרכים שליליות.

בברכה,

ד"ר ליאת יכניץ