הוספת הודעההוספת תגובה פורום יחסי הורים-מתבגרים - ראש הפורום

הבת רוצה לעשות ניתוח

ד"ר ליאת יכניץ(18.11.2009, 21:42)

שלום לך!

נושא הניתוח הפלסטי הוא נושא רגיש מאוד: כמובן שיש כאן שיקולים בריאותיים, כלכליים וערכיים. אני מבינה שאת מוטרדת, במיוחד לאור העובדה שבגלל שבעלך נבוך מדי מלהתייחס לענין, רוב האחריות והנטל של ההחלטה מוטלים עליך.

ישנם כמה דברים אליהם אני רוצה להתייחס: דבר ראשון, לכל אחד מאיתנו תפיסה סובייקטיבית של המראה החיצוני שלנו, ולכן גם אם בעינייך ביתך נראית טוב ולא זקוקה לשום שינוי במראה שלה, הדבר לא מבטיח שגם היא תחוש כך לגבי עצמה. חשוב מאוד לכבד את תפיסתה וגם לשדר לה כבוד זה (לשדר הבנה וכבוד לאו דווקא אומר להסכים עם בקשתה).

הדבר השני, והחשוב לא פחות, הוא העובדה שפעמים רבות הרצון לעבור ניתוח פלסטי משקף רצון לשינוי בכלל. לא פעם בן אדם שרוצה לשנות את המראה שלו מאמין שרק אם יעשה את הניתוח, כל החיים שלו ישתנו - בני המין השני יחבבו אותו יותר, יהיו לו יותר חברים, יהיה לו יותר קל להתקבל לעבודה, הוא ירגיש טוב יותר עם עצמו וכד'. במקרים אלה, יש אמונה ששינוי חיצוני (שיחסית קל לביצוע - בהשוואה לשינוי הפנימי), הוא התנאי להצלחה. לכן, אנשים רבים שעוברים ניתוח פלסטי אינם מרוצים ממנו, יש כאלה שעוברים ניתוחים חוזרים, יש כאלה שממשיכים להרגיש לא יפים או לא מוצלחים, כי השינוי החיצוני פשוט לא עבד.

כמובן, ישנם גם אנשים שהניתוח באמת משנה את תפיסתם העצמית ומאפשר להם להרגיש טוב עם עצמם.

דבר נוסף, הוא שביתך עדיין קטינה. משמעות הדבר שהיא זקוקה גם לאישורך וגם למימונך ע"מ לעבור את הניתוח. ובהחלט יש לך זכות להביע את דעתך בענין. יותר מכך, באמת חשוב לבדוק האם אתם יכולים לאפשר את הניתוח מבחינה כלכלית. בכל מקרה, אני מציעה כן ללוות אותה ליעוץ, תוך הבהרה שזה לא מסר של הסכמה עם הניתוח, אלא רצון להיות איתה וללוות אותה בתהליך משמעותי מבחינתה. אני מאמינה שזה גם יאפשר לך לשמוע ולהבין יותר בתחום, וגם יתן לביתך תחושה שהיא לא לבד בהתלבטויות שלה.

בגלל המורכבות של הענין, אני מאוד ממליצה לפנות ליעוץ של איש מקצוע (עו"ס או פסיכולוג), על מנת לבחון מאיפה נובע הצורך של ביתך לשנות את המראה, לעזור לה לקבל החלטה נכונה, ובמידה והיא כן תחליט על ניתוח (וכמובן במידה ואתם תסכימו) - להכין אותה לשינויים העתידיים ולעזור לה להסתגל בתקופה הראשונה לאחר הניתוח.

בברכה,
ד"ר ליאת יכניץ
בברכה,
ד"ר ליאת יכניץ