הוספת הודעההוספת תגובה פורום יחסי הורים-מתבגרים - ראש הפורום

איך להגיב ?

ד"ר ליאת יכניץ(10.2.2010, 18:14)

שלום לך,

אני רוצה לחלק את התשובה שלי לשתיים:

1. העובדה שהילד קיבל הערה כשלעצמה לא אמורה להדאיג (כמובן תלוי על מה הוא קיבל הערה). בעיקרון, ילד יכול להפריע בכיתה, לא להיות מרוכז, לדבר וכד'. אם מדובר בהתנהגות חולפת ולא חריפה, חשוב להסביר לילד למה התנגות זו לא מקובלת ולעזור לו להימנע ממנה. כמובן, אם ההתנהגות חוזרת על עצמה, מחריפה, גורמת לתוצאות שליליות וכד' - חושב לבדוק יותר לעומק.

2. העובדה שהוא ניסה להסתיר ואף לא אמר את האמת (אני מתייחסת כאן לארוע המתואר באופן נקודתי. אם ישנה תופעה של הסתרות ושקרים - כמובן יש צורך בהתייחסות רצינית יותר). יש חשיבות לשיחה עם הילד. רצוי שבשיחה ישתתפו שני ההורים. חשוב שמטרת השיחה לא תהיה מפלט לכעס ותסכול שלכם כהורים (שהוא תגובה טבעית ומובנת במצב זה), אלא בירור של המניעים של הילד והבהרת ציפיות לעתיד. תנסו להקשיב לו, לשאול אותו מה גרם לו להסתיר את ההערות, ממה הוא חשש, למה הוא ציפה? איך הוא מרגיש עכשיו כשכל העניין התגלה?

אחרי שתקשיבו לו, שתפו אותו בתחושותיכם: מה הרגשתם כשגיליתם שהוא שיקר, כשהמורה התקשרה? שוב - המטרה היא לשתף אותו, לאפשר לו להבין שלהתנהגות שלו יש השלכה על תחושותיהם של אחרים.

לאחר שלשני הצדדים היתה אפשרות לבטא את עצמם, חשוב להבהיר את הציפיות שלכם ממנו. יש להדגיש את נושא האמון ואת הנחיצות של היכולת לסמוך על בני המשפחה.

להערכתי, חשוב לנצל ארוע זה לפיתוח של מערכת יחסים ואמון הדדי.

בברכה,
ד"ר ליאת יכניץ