הוספת הודעההוספת תגובה פורום יחסי הורים-מתבגרים - ראש הפורום

תשובה לאימא מודאגת - ילדה שעובר עלי

ד"ר ליאת יכניץ(1.4.2010, 23:10)

שלום לך,

אני מבינה את דאגתך ושמחה שאת פונה לקבלת יעוץ ועזרה.

דבר ראשון - אני הולכת למחוק את ההודעה שלך, כי בקטעים שאת מביאה מהיומן יש הרבה פרטים מזהים, ואני לא רוצה שבטעות מישהו שמכיר את ביתך יקרא ויבין במי מדובר.

אני רוצה לחזק אותך על כך שאת קראת את היומן, לא מתוך סקרנות ומציצנות, אלא מתוך דאגה אמיתי. לפעמים הורים חוששים להיכנס לחדר של ילדיהם המתבגרים, לבדוק את הדברים שלהם וכד', מתוך תפיסה שמדובר בחוסר כבוד לפרטיותם של ילדיהם. אני מאמינה שעל מנת שנשאר מעודכנים ומעורבים - לפעמים עלינו גם לחדור לפרטיות של הילד, כמובן בצורה עדינה, ללא כפיה, בלי לפגוע באמון.

עכשיו- לתוכן היומן. ביומן ניתן לראות בבהירות השתקפות של תהליך ההתבגרות שביתך חווה. היא מרגישה שונה, לא כמו כולם, מרגישה שאף אחד לא יכול להבין אותה, אפילו חברותיה הקרובות. בשלב זה בחייהם המתבגרים מחפשים את הזהות שלהם, מנסים להבין מי הם, מה מייחד אותם. לפעמים מרגישים שהעולם סביבם מלאכותי ולא אמיתי, ורק עולמם הוא האמיתי והעמוק. יש נטיה רבה לאגוצנטריות, להסתגרות בתוך עצמי, חיפוש בתוך עצמי. מדובר בתהליך טבעי לגמרי.

לגבי ההתרחקות, ההסתגרות ובילוי זמן רב עם חברים - גם אלה "תסמינים" של גיל ההתבגרות. עם זאת, חשוב לא לוותר ולא לקבל את ההתרחקות כזאת כגזרה משמיים. אם עד עכשיו היחסים ביניכן היו קרובים, אני ממליצה לך לנסות ליזום שיחות עם ביתך, להסביר לה שהקשר איתה חסר לך, שאת מרגישה פספוס. לא ממקום של את רוצה לדעת יותר על מה שקורה לה, אלא ממקום של רצון לקרבה. תנסו ליזום פעילות מהנה משותפת. יש מקום גם לקחת יוזמה ולהראות דוגמה. את יכולה לספר לביתך מה קורה בעולמך את, הדאגות והשמחות שלך. כמובן, תוך בדיקה שהתכנים מותאמים לגילה וליכולת ההתמודדות שלה.

לסיכום, אני לא רואה בתכני היומן משהו מדאיג במיוחד, אך כמובן אני לא מכירה את ביתך והרבה פעמים התחושות של ההורים הן המשקפות בצורה המדוייקת ביותר את מה שעובר על ילדיהם. אם את עדיין מרגישה חוסר ביטחון ודאגה, או במידה ומתגלים פרטים מדאיגים נוספים, אני ממליצה לך לפנות ליעוץ מקצועי.

בברכה,
ד"ר ליאת יכניץ
בברכה,
ד"ר ליאת יכניץ