הוספת הודעההוספת תגובה פורום יחסי הורים-מתבגרים - ראש הפורום

צריכה עזרה

ד"ר ליאת יכניץ(23.4.2010, 8:38)

שלום, אלינור!

איזה כיף זה לשמוע מישהי כל כך נלהבת, יודעת בדיוק מה היא רוצה, חדורה מוטיבציה! ודווקא זאת הסיבה שבאמת קשה לך עם ההתנגדות של הורייך - הרי הם מתנגדים למשהו שאת באמת רוצה! אני לא יכולה להגיד לך מה לבחור, אבל אני רוצה להדגיש שתי נקודות חשובות:

א. גיוס לצבא הוא התחלה של חיים חדשים, בוגרים ועצמאיים מבחינתך. זהו רק הצעד הראשון, שאחריו תצטרכי לקבל החלטות משמעותיות רבות לגבי הלימודים, הקמת המשפחה וכד'. את כל ההחלטות האלה את זו שתצטרכי לקבל, אולי תרצי להתייעץ עם אנשים אחרים, אבל בסופו של דבר - האחריות לקבלת ההחלטה תהיה עליך. אני מאמינה שגם כאן מדובר בהחלטה שלך. אני יכולה להבין שהוריך חוששים לשלומך, אולי גם קשה להם עם העובדה שאת מתבגרת ו"מאיימת" לעזוב את הבית, הופכת להיות עצמאית יותר. בהחלט אפשר להבין אותם. ועם כל המורכבות - שוב, אני מאמינה שמדובר בהחלטה שלך.

ב. עכשיו אני רוצה להגיד שקבלת החלטות עצמאית היא גם זכות, אבל גם נושאת בחובה אחריות רבה מאוד. לכל החלטה שלך יהיו תוצאות - משפחתיות, אישיות וכד'. ואם את מרגישה שאת מספיק בוגרת לקבל החלטה, עליך לקחת בחשבון גם תוצאות אלה. את כותבת שמשפחתך מצויה במצוקה כלכלית וגיוסך לקרבי ימנע ממך לעזור לבני המשפחה. קודם כל, אני שמחה לשמוע שאת דואגת למשפחתך ורוצה לעזור. מעבר לכך, את תצטרכי להחליט למה יש משקל גבוה יותר מבחינתך - להגשמת החלום הספציפי הזה, או לתמיכה בבני המשפחה.

כל החלטה שתקבלי - יש בה רווח וגם מחיר. תנסי להסביר להורייך כי ההחלטה שקיבלת (ולא משנה כעת מהי) נובעת משיקול דעתך כאדם בוגר ואחראי, ולא מתוך מרד ברצונם או כניעה לבקשותיהם. מדובר בבחירה שלך. כמובן, אני לא מכירה אותך - ואני יוצאת מנקודת הנחה שאת באמת מסוגלת לנהל את חייך בצורה בוגרת ולא פועלת מתוך התלהבות רגעית. אם גם ההורים שלך רואים אותך כך, אני מאמינה שעם כל הקושי הם יוכלו לקבל כל החלטה שתקבלי.

בהצלחה!

בברכה,
ד"ר ליאת יכניץ