הוספת הודעההוספת תגובה פורום יחסי הורים-מתבגרים - ראש הפורום

בן מתבגר עם ADHD

ד"ר ליאת יכניץ(26.4.2010, 22:30)

שלום לך, דינה!

המצב שאת מתארת מאוד לא פשוט - זה לא רק ילד שמתנהג באופן לא מקובל בבית, הוא "מוציא" את ההתנהגות הלא מקובלת שלו החוצה, מפגין אותה בנוכחותם של אחרים, גורם לכם להיראות חסרי אונים ושליטה, מתריס.

אני לא הולכת להתייחס דווקא להפרעת הקשב והריכוז - לזה יש טיפול ורצוי להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום (רופא).

כיוון שאת אומרת שההתנגות המתריסה אופיינית למצב מאוד ספציפי - דווקא שהמשפחה המורחבת מגיעה אליכם, דווקא ביום מוגדר, הייתי בודקת מה כל כך ייחודי במצב? את כובת שהוא מחפש תשומת לב. למה דווקא כשהם מגיעים? למה לא במצבים אחרים? תשומת לב של מי מן הנוכחים הוא מחפש? איך מגיבים האורחים? האם התגובה שלהם או שלכם מחזקת באיזושהי דרך את ההתנהגות? יש פה המון שאלות כפי שאת רואה. אני מרגישה צורך לנתח את המצב ואת מרכיביו. משהו בו "מדליק" את הילד שלך.

האם נראה לך שתוכלי לבדוק זאת איתו? לא ממקום של כעס ופגיעות שלך. אלא ממקום של רצון להבין מה קורה לו. תנסי לשדר שאת מרגישה שהוא מצוי במצוקה, שההתנהגות שלו מבטאת משהו לא פשוט שמתרחש אצלו. האם תכולו ביחד לעזור לו להתגבר על הקושי?

לגבי חוסר ההתייחסות להתנהגות שלו - אם באמת יש התעלמות מוחלטת מההתנהגות ולאורך זמן, באופן עקבי - כנראה שההתעלמות לא עוזרת. יתכן שיש צורך להציב גבולות של התנהגות מקובלת ולקבוע מה קורה בדיוק כאשר הגבול נחצה. כמובן שצריך להיות עקביים הן בהצבת הגבול והן באכיפתו.

בברכה,
ד"ר ליאת יכניץ