הוספת הודעההוספת תגובה פורום יחסי הורים-מתבגרים - ראש הפורום

הבן שלי בעלי ואני

ד"ר ליאת יכניץ(27.9.2010, 15:40)

שלום לך, טליה

אני שומעת שאת מרגישה חסרת ביטחון, לא יודעת באיזו גישה לנהוג ולחוצה מרוב האחריות המוטלת עליך.

ממה שתיארת אני יכולה לבודד מספר נקודות הדורשות התייחסות:

1. יחסיו של בעלך עם הבן המתבגר

2. הצבת גבולות ועמידה בהם

3. מקומך ותפקידך במשפחה

לגבי יחסיו של בעלך עם הבן - ילד מתבגר פעמים רבות נוטה להתנער משליטתם של ההורים, להוכיח את עצמאותו - הדבר גורם להורים רבים להרגיש חוסר שליטה, כעס ולנסות לשקם את סמכותם במשפחה. נדמה לי שזה מה שקורה לבעלך. ישנה חשיבות רבה להבנה של הצרכים ההתפתחותיים של הילד - הוא זקוק לעצמאות רבה יותר, ליכולת לקבלת החלטות בתחומים מסוימים וגם למרחב פרטי. אני יודעת שהדבר קשה עבור ההורים, וכאן את ובעלך צריכים לדבר, לשתף פעולה ולראות איך ניתן לאפשר לו מידה חדשה של עצמאות.

הצד השני של מטבע העצמאות הוא הצבת הגבולות. נכון, שהילד זקוק ליותר עצמאות, אך הדבר לא אומר שהוא יכול לעשות כל מה שהוא רוצה ולזלזל בסמכות ההורים. גם כאן - חשוב לבדוק מה הם הגבולות שאת ובעלך רוצים שיהיו בבית, מה הם חוקי הבית. מה מותר ומה אסור בשום פנים ואופן. את החוקים החדשים יש ללהסביר באופן בהיר וברורו גם לילדים. כאשר הם אינם עומדים חוקים - ניתן בהחלט להשתמש בסנקציות. את כותבת שאת מרגישה שויתרת בכך שנתת לבנך לצאת להופעה. אם אני מבינה נכון, הענין לא דובר לפני כן, היציאה להופעה לא היתה סוג של תגמול על התנהגות רצויה. לכן במקרה זה, קשה להגיד באופן חד משמעי אם צדקת או לא. במידה והילד מפר חוקים ברורים שהוסברו לו - יהיה נכון ליצור מצב בו להפרת החוקים יש גם תוצאה.

הנקודה האחרונה - מקומך בבית. אני שומעת מצוקה. את לחוצה מכמה כיוונים - בעלך מוציא את כעסו עליך, את מרגישה אחראית על התנהגות הבן, את גם אחראית לחינוך הילדה וכך כאשר את כועסת בנוכחותה את מרגישה אשמה. אני מאמינה שישנם מצבים בבית שאכן את נושאת באחריות חלקית להיווצרותם, אבל את לא נושאת באחריות "לכל הצרות". נסי לחשוב עם עצמך, מה הם תחומי האחריות שלך בבית. תנסי להגדיר אותם בצורה ברורה. תחשבי מה את יכולה לעשות בתחומים אלה ע"מ לשפר את מצב בבית, את התנהגות הבן, את התקשורת עם הבעל. שאר התחומים, בהם את לא יכולה להשפיע על התנהגותם של אחרים - אינם בתחום אחריותך.

בברכה,
ד"ר ליאת יכניץ