הוספת הודעההוספת תגובה פורום יחסי הורים-מתבגרים - ראש הפורום

הבן שלי משגע את כולנו

ד"ר ליאת יכניץ(18.12.2010, 14:43)

שלום לך אפי,

אני מבינה שאת עייפה ומותשת מהצורך המתמיד לעסוק בבעיות שקשורות לבנך. בעיני את נותנת בעצמך את התשובה הכי טובה למצבך - הוא מחפש תשומת לב. והוא אכן זוכה בה. יש התעסקות מתמדת בבעיות משמעת, הכנת שיעורים, יחסים עם חברים וכד'. היתכן שהוא למד שדרך בעיות וקשיים הוא יכול להתחבר אליך, לזכות בשתומת ליבך? מה יקרה אם לא יהיו בעיות?

אני מציעה לך ראשית לבדוק האם בנך אינו סובל מבעיות של קשב וריכוז (חשוב לשלול בעיה זו). לא חייבים ישר לרוץ לאיבחון - אלא לדבר עם המורים ולבדוק מה הם חושבים בענין.

במקביל, חשוב להעביר לבנך את האחריות על תיפקודו שתחומי חיים מסוימים. למשל, כאשר מדובר בילד בכיתה ד' שבאופן כללי מסוגל לעשות לבד שיעורים, יש להבהיר לו שזה תפקידו. אם יזדקק לעזרה - תמיד תוכלי לעזור לו, אבל הוא האחראי. הוא יושב לבד, בלי שמזכירים לו, ובלי שעושים את הישעורים יחד איתו. יתכן ובהתחלה תהיה התנגדות מצידו - תסבירי לו כי השינוי נובע מכך שאת יודעת שאפשר לסמוך עליו, שהוא בוגר. אותו דבר בכל הקשור למקלחת, הכנה למבחן וכד'.

תנסי להעניק לו תשומת לב דווקא במצבים בהם הוא מתפקד טוב, עושה את המצופה ממנו, עוזר. הדבר יענה על הצורך בתשומת לב והוא לא יזדקק לדרכים "השליליות" ע"מ להשיג אותה.

בברכה,
ד"ר ליאת יכניץ