הוספת הודעההוספת תגובה פורום יחסי הורים-מתבגרים - ראש הפורום

רגע ועוד רגע-ביתי בת ה15

ד"ר ליאת יכניץ(6.1.2011, 17:41)

שלום לך,

ממכתבך אני מבינה שאת מרגישה שהילדה לא שותפה לענייני וחיי הבית. זה לא הענין הזה של "רגע" אלא סוג של אדישות, סגירות וחוסר שיתוף שמפריעים לך. כפי שאת בעצמך כותבת זה בא לידי ביטוי בחוסר מוכנות לעזור ובסיגורת והיעדר תקשורת. הייתי מתחילה דווקא מהמקום של התקשורת. אנחנו ההורים צריכים להוות מודל לילדינו. אני מאוד ממליצה לך לשתף אותה במה שעובר עליך ועל בני הבית האחרים - ברמה של מה קורה בעבודה, עם חברים וכד'. לספר לה על תכנית מעניינת שראית, על ספר מרתק שקראת וכד'. תתענייני בה - מה היא אוהבת, אילו תכניות, אולי תצפו יחד.השינוי לא יבוא מייד, היא צריכה להפנים שבבית מדברים ומתקשרים. כמו כן, פעמים רבות ממליצים להוציא את המחשב מחדרו של הילד ולשים אותו במרחב משותף בבית, למשל בסלון. כך ניתן למנוע את הניתוק של הילד וגם "לפקוח עין" על הגלישה שלו.

לאחר מכן אני מציע לבדוק את נושא המחוייבויות בבית. חשוב לשבת כל בני הבית ביחד ולעשות חלוקת עבודה. יש להתחשב ברצונות של כל אחד, לאפשר בחירה בין משימות ומטלות ולהבהיר שחלוקת העבודה היא מחייבת ונחוצה לניהול חיי משפחה תקינים. כאשר הילדה מבצעת את המוטל עליה (גם אם זה לא באותו הרגע) חשוב לחזק אותה במילה טובה ואו ביטוי אחר של הערכה (לא כסף או מתנות).

וכמובן חשוב לבדוק איזו דוגמה אנחנו נותנים. האם כשהיא מבקשת דברים אומרים לה "רגע"? האם אנחנו עומדים במחוייבויות שלנו? מקווה שעזרתי.

בברכה,
ד"ר ליאת יכניץ