הוספת הודעההוספת תגובה פורום יחסי הורים-מתבגרים - ראש הפורום

אחיות לא מתקשרות בינהן

ד"ר ליאת יכניץ(14.1.2011, 14:04)

שלום רונית, אני מאוד מבינה את דאגתך. אנחנו רוצים לראות את הילדים שלנו חברים, קרובים, תומכים אחד בשני ומהווים רשת בטחון לעת הצורך. עם זאת, לא תמיד הילדים רואים את המצב בצורה דומה.

ראשית - אני רוצה להגיד שמערכת יחסים מרוחקת היום אינה מעידה דווקא על היעדר קשר או ריחוק בעתיד. במקרים רבים ניתן לשמוע מאחים שההתקרבות ביניהם, ההבנה והחום באו דווקא בגיל בוגר יותר, כשכל אחד גיבש את עצמו ואת זהותו האישית ומקצועית. פעמים רבות אפשר לראות אחיות שהקשר החם ביניהם התפתח לאחר הולדת ילדים. ז"א, הריחוק של היום לאו דווקא מאות על מצב דומה בעתיד.

בעיניי חשוב להבין ולחזק דווקא את הילדה הגדולה. אני מבינה שכואב לראות אותה מרחיקה את אחותה הקטנה, אבל נסי להעמיד את עצמך במקומה. היא מתבגרת, העולם החברתי חשוב מאוד בעיניה עכשיו, הדימוי שלה בעיני חבריה, הנסיון להיראות עצמאית ובוגרת, הרצון לשמור על הטריטוריה שלה. לא תמיד נוכחותה של אחות קטנה מתאימה לצרכים התפתחותיים אלה. חשוב לאפשר לה פרטיות. דברי איתה על תחושתייך, על הדאגה שלך, ובמקביל נסי לשמוע אותה, להבין אותה, לתת לה מקום.

במקביל, מאוד מומלץ ליזום ולייצר חוויות משותפות נעימות וכיפיות - טיול משפחתי, הכנה של ארוחה, צפיה ב"סרט בנות" - גם יחד איתך. נסי להתערב כמה שפחות במערכת היחסים ביניהן, פחות לברר מי צדק ומי טעה, פחות להיכנס באמצע מריבות. העבירי את האחריות למערכת היחסים ביניהן עליהן - פעמים רבות זה מונע יצירת קואליציות ותחושת טינה וקיפוח בקרב אחים.

בברכה,
ד"ר ליאת יכניץ