הוספת הודעההוספת תגובה פורום יחסי הורים-מתבגרים - ראש הפורום

ילדה בת 12 גרה עם אביה

ד"ר ליאת יכניץ(22.4.2011, 13:43)

שלום טל,

הייתי רוצה לחלק את הבעיה אותה אתה מציג לכמה סעיפים:

א. זוגיות חדשה של האם - לפי התיאור הילדה מתקשה לקבל את הזוגיות, ואת הפאן הפיזי שלה. הדבר יכול לנבוע מסיבות רבות - ניפוץ השאליה שההורים יחזרו, קנאה, עיסוק במיניות וזוגיות האופייני לגיל ההתבגרות. יש חשיבות רבה לדבר עם הילדה על הנושא. גם ההצהרה שהיא יודעת מה הם עושים היא בעצם אמירה: אני כאן, אני יודעת, אי אפשר להסתיר ממני. חשוב לדבר על הנושא, להסביר את משמעות הקשר החדש של האימא, את העובדה שהקשר לא יבוא על חשבון היחסים עם הילדים (כמובן, על האם להשקיע בשימור הקשר עם ילדיה במקביל לזוגיות).

ב. יחסים בין ההורים - כאשר היחסים בין ההורים מתוחים וקשים, גם במשפחות נשואות, הילד לומד להפעיל את מתח והלחץ לטובתו. יצירת בריתות עם הורה אחד נגד השני היא דרך נפוצה. נשמע שזה המקרה. יש חשיבות ששני ההורים יצרו ברית, לא נגד הילדה, אלא למענה, גם אם מדובר בברית הממוקדת רק בילדה ובטובתה (ולאו דווקא בשיפור היחסים לטווח הרחוק). על ההורים לדבר ביניהם, לבדוק בשיתוף פעולה מה היא טובתה של הילדה, לקבל החלטה, וליידע את הילדה. כמובן, שכל הורה לוקח על עצמו את האחריות לשמור ולהקפיד על ההחלטה שהתקבלה. חשוב שהמסר יהיה אחדות בין ההורים.

ג. הצבת גבולות - כל אחד מההורים צריך להקפיד לשמור על גבולות של התנהגות מקובלת. כך, על האב להתנגד באופן נחרצות לביטוי של תוקפנות וקללות כלפי האם ולא להישחף עם המצוקה והרגשות הקשים שלו. שמירה הדדית על כבודם של שני ההורים היא המפתח.

ד. טיפוח היחסים עם הילדה - על האם ועל האב, בנפרד, לטפח את הקשר החיובי עם הילדה. לבלות זמן איכות ביחד, לצאת לטיול, לסרט, לבשל ביחד או כל פעילות מהנה אחרת. ההורים התגרשו אחד מהשני, אך לא מהילדה, ועליה להרגיש זאת.

בברכה,
ד"ר ליאת יכניץ