הוספת הודעההוספת תגובה פורום יחסי הורים-מתבגרים - ראש הפורום

תשוקה, ילדים, גירושין

ד"ר ליאת יכניץ(6.7.2011, 12:14)

שלום לימור,

את מעלה סוגיה מורכבת ביותר העוסקת בשאלות קיומיות כמו אושר, הגשמה עצמית, אהבה, ושואלת האם אהבה והגשמה של אדם אחד יכולים לבוא על חשבונם של האחרים. לצערי, אין תשובה חד משמעית לשאלתך. אני מאמינה שכל אחד מאיתנו במהלך חייו אמור לבחור. הצורך הזה בבחירה הוא יום יומי - החל מעניינים "קטנים" כמו לאן לצאת לחופשה וכד', ועד לעניינים הרבה יותר מהותים כמו האם להישאר במערכת יחסים. הבחירה שלנו תלויה במגוון רחב מאוד של גורמים אישיים, משפחתיים וחברתיים, ולא ניתן להגיד שבחירה אחת היא בהכרח טובה יותר מהאחרת.

גירושין הם חוויה קשה עבור הילדים. עולמם, כפי שהם תופסים אותו, מתפרק ומשתנה. עם זאת, אי אפשר להגיד שזו חוויה שבהכרח פוגעת בהתפתחותו של הילד וביכולת לשו לבנות קשרי אמון בעתיד. במידה וההורים מצליחים לשמר מערכות יחסים חיוביות ומשמעותיות עם הילדים, לא להשתמש בהם ככלי מיקוח, לא להתנהג כלפיהם באופן מניפולטיבי, הילד יכול לצאת מחווית הגירושים ללא פגיעה משמעותית, ובמקרים מסוימים אפילו מחוזק.

לכל גיל יש את הקשיים שלו - ילדים קטנים לא מבינים למה אחד ההורים עזב, יכולים להאשים את עצמם בגירושין, יכולים להפגין התנהגויות נסגניות בגלל חוסר היכולת לתקשר את מצוקתם. מתבגרים לעומת זאת, עלולים להרגיש שאי אפשר לסמוך על ההורה, ולכן אי אפשר לסמוך על אף אחד, יכולים להפגין כעס והתנהגות מרדנית.

גירושין הם לא המתכון הכי מוצלח לאושרם ורווחתם של ילדים. כך גם המשך הזוגיות למרות חוסר האהבה והמשיכה, תוך כדי אדישות, ניהול חיים כפולים וריחוק בין ההורים. לכן, כפי שכתבתי בהתחלה - הבחירה היא בידי ההורים.

בברכה,
ד"ר ליאת יכניץ