הוספת הודעההוספת תגובה פורום יחסי הורים-מתבגרים - ראש הפורום

בת 15

ד"ר ליאת יכניץ(23.1.2012, 10:10)

שלום לך,

אני שומעת שאת נמצאת על סף יאוש, יש מין תחושה שעולה מהפניה שלך ששום דבר שאת מנסה עם הילדה לא מצליח. אני רוצה לחלק את התשובה שלי לכמה חלקים וכך גם לפשט אולי את הבעיה.

קודם כל לגבי זה שהילדה לא מספרת ולא מתחלקת. אי אפשר לאלץ מישהו להתחלק - הצורך צריך לבוא מבפנים. אם הצורך לא קיים ויש לחץ חיצוני - בד"כ האדם נסגר עוד יותר או מנדב רק מידע מצומצם. לכן חשוב לפתח את הקשר - לספר לילדה על עצמך, על מה שקורה לך (כמובן רק דברים שמתאימים), לנסות למצוא תחביבים משותפים, פעילויות שנחמד לעשות ביחד (לטייל, לבשל, לעשות ספורט), להתעניין בדברים הילדה מתעניינת בהם (גם אם זה טלויזיה ומחשב).

לגבי עבודות הבית - זה נשמע שאת עושה עבורה דברים שהיא יכולה לעשות לבד. לך חשוב שהיא תהיה נקיה, מטופחת וכד'. כל עוד לך זה יותר חשוב ממנה, היא לא תרגיש צורך לקחת אחריות על עצמה. מה יקרה אם לא תזכירי לה להתקלח או להחליף בגדים? היא לא תחלה ולא יקרה שום דבר בלתי הפיך. אבל אולי החברות שלה יעירו לה על ריח גוף או על בגדים, אולי היא תרגיש לא נוח, וזה דווקא יגרום לה לקחת אחריות. לכן, כל מה שהיא יכולה לעשות עבור עצמה - אלה תעשי בשבילה.

לגבי העובדה שהיא לא ביאה חבורת - יכולות להיות סיבות רבות לכך. במידה ותצליחו לשפר את הקשר ביניכן - גם על נושא זה אפשר יהיה לדבר.

בברכה,
ד"ר ליאת יכניץ