הוספת הודעההוספת תגובה פורום יחסי הורים-מתבגרים - ראש הפורום

ילדה בת 10

ד"ר ליאת יכניץ(5.3.2012, 13:16)

שלום יפעת,

השאלה היא: האם הילדה לא מצליחה להשתלט על הרצון שלה? או האם מבחינתה לעבור על החוקים היא דרך למשוך את תשומת ליבך? או האם זו דרך עקיפה להביע רגשות שהיא לא מצליחה להביע באופן ישיר, כמו כעס וכד'?

ראשית כל, תנסי להשיב בעצמך על שאלות אלה. לפעמים התנהגות הילד מסמלת משהו שהוא פחות גלוי לעין - כמו חוסר יכולת להשתלט על הרצונות שלה.

בכל אופן, חשוב לנהל שיחה בנושא, רצוי גם לשתף בני משפחה אחרים. יש לתת דגש על הרצון שלה לסמוך עליך. המצב כפי שהוא עכשיו לא מאפשר לך לעשות זאת, כי את נאלצת לבדוק אותה ו"לרגל" אחריה. תבדקי האם מצב זה מוצא חן בעיניה. תבדקו מה היתרונות והחסרונות של המצב בו את לא יכולה לסמוך עליה. תבדקי איתה איך ניתן לעזור לה לשמור על האיסורים שלך. אולי יש איסורים שקשה יותר להתמודד איתם, וכאלה שפחות.

בסיום השיחה נסו לחתום על הסכם ביניכם, המחייב את שני הצדדים. תחשבו גם על "סנקציה" - מה יקרה אם היא לא תעמוד בהסכם. חשוב לא להציג זאת כעונש, אלא התוצאה הגיונית של התנהגות לא מקובלת. ובהקשר זה למשל, לא בטוח שנעילת החדר היא דבר שלילי דווקא. אני לא אומרת לך שזו הסנקציה הרצויה, אבל כדאי לשקול גם אותה. בכל אופן, המסר שלך אמור להיות - אני רוצה לסמוך עליך, אני לא רוצה לנעול חדרים וכד', וברגע שאראה שאת מצליחה לעמוד בהסכם - אשמח לאפשר לך יותר חופש פעולה.

בברכה,
ד"ר ליאת יכניץ