הוספת הודעה פורום חיסונים לילדים - ראש הפורום

חיסון דור שלישי צהבת בי

ד"ר דיאנה טשר(29.10.2013, 0:15)

שלום מיקה,

החיסון מהדור השלישי לצהבת B מיוצר בטכנולוגיה של הנדסה גנטית בתרבית תאי רקמה שמקורן בשחלת אוגר. החיסונים הללו יעילים ביותר (יעילים אף יותר מחיסוני הדור השני) , בטוחים לשימוש וודאי שאינם מעבירים מחלות.

באשר לבן:

כייל נוגדנים שנמצא נמוך כעבור תקופה ארוכה מסיום המתן אינו משקף בהכרח את התגובה לחיסון שכן הכיל יורד עם הזמן והזיכרון החיסוני נשמר בכל זאת.

לפיכך, אין כיום המלצה לבדוק באופן שיגרתי את כיל הנוגדנים בסיום סדרת החיסונים במחוסנים בריאים אלא רק בקבוצות סיכון מסוימות כגון עובדי בריאות, חולים עם ליקויים במערכת החיסון, מזריקי סמים, ובני בית של נשאים של צהבת B. במקרים הללו בלבד ישנה המלצה למנת דחף או סדרת חיסון מחודשת אם כיל הנוגדנים נמוך מהערך המגן.

מי שאינו משתייך לאף אחת מקבוצת הסיכון נחשב מחוסן אם השלים סדרת חיסון של 3 מנות ואין צורך בבדיקת רמת הנוגדנים בדמו או במתן מנות דחף בהתאם לערך המתקבל.

אם בכל זאת הוחלט לחסן שוב, אפשר לתת את אחד משני החיסונים הקיימים בשוק (חיסון דור 2 הקרוי אנגריקס או לחילופין חיסון דור 3 הקרוי סייביואק) ובהתאם להחלטת הרופא לבדוק כחודש-חודשים לאחר קבלת החיסון את רמת הנוגדנים.

אפשר לחסן בקופת חולים (ידוע לי כי לפחות בחלק מהן) בכל אחד משני החיסונים.

רפואה שלמה!

בברכה,
ד"ר דיאנה טשר
רופאת ילדים בכירה
מומחית למחלות זיהומיות