הוספת הודעה פורום מחלות ריאה - מבוגרים - ראש הפורום

שיעול ממושך מזה כ-8 חודשים

רועי(17.10.2017, 10:50)

ד"ר שלום

שואל לגבי סבתי, כבת 83. ברקע היפרליפידמיה ובקע סרעפתי. לא עישנה מעולם אך נחשפה לעישון פסיבית (בעלה היה מעשן כבד).

מזה כ-8 חודשים סובלת משיעול טורדני. לפני כ-8 חודשים היה ארוע של שיעול כיחי עם צפצופים, אובחנה כברונכיטיס וקיבלה טיפול אנטיביוטי במוקסיפן ואזניל. השיעול בעצם נמשך מאז. היה שיפור מסויים והצפצופים נעלמו לגמרי, אך בהמשך השיעול שוב חזר. השיעול בד"כ עם כיח, ולדבריה מחמיר בסמיכות למאכלים חריפים. אין קוצר נשימה במאמץ, אולי מעט עייפות. בלילה אינה משתעלת או קמה מהשינה. בבדיקת אאג עם סיב אופטי -חשד לרפלוקס. קיבלה נקסיום 40 מ"ג פעמיים ביום לניסיון למשך שבועיים, וכמו כן גם ספריי של סטרואידים ללא כל שיפור. לדברי הרופאה הריאות "נקיות"/. סטורציה באוויר חדר 98%.

ביצעה CT חזה:

נצפה תמט תת- סגמנטרי בסגמנט עליון של LLL משנית ללחץ ע"י בקע סרעפתי גדול המכיל את מרבית הקיבה. הצללות עדינות בצורת זכוכית חלב באספקט אחורי של LUL וב-LLL. הצללה פסית אטלקטטית קטנה פארא-ורטברלית ב- RLL. קשרית בגודל 3 ממ ב- RLL וקשרית נוספת כ-2 ממ ב- RUL הצמודה לסדק הבינאונתי. הודגמה הרחבה בולטת של העורק הפולמונלי השמאלי עד 32 ממ, והרחבה קלה של העורק הפולמונלי הימני עד 26 ממ. הטרונקוס פולמונליס ברוחב 20 ממ.

רופאת המשפחה עדיין חושבת שמדובר בGERD.

1. האם בקע סרעפתי הלוחץ וגורם לתמט חלקי של ה- LLL כמתואר יכול לגרום לשיעול פרודוקטיבי ממנו סובלת?

2. האם רפלוקס גורם בד"כ לשיעול כיחי או יבש?

3. במידה ואכן הרפלוקס הוא מקור הבעיות - האם לא סביר שהייתה סובלת משיעול בלילה והייתה מגיבה לטיפול בנקסיום? האם יש טיפולים יעילים אחרים?

4.מה המשמעות של הרחבה אסימטרית של עורקי הראה כמתואר (בולטת משמאל וקלה מימין) ?

5. כיצד היית מציע להתקדם.

תודה רבה מראש.