הוספת הודעה פורום מחלות ריאה - מבוגרים - ראש הפורום

פיברוזיס ריאות

ד"ר אריאל רוקח(1.11.2019, 8:17)

שלום רב,

מחלה אינטרסטיצילית היא שם כללי למחלות ריאה, בהן הריאה מאבדת את המבנה הרגיל שלה. הרקמה התקינה מוחלפת ברקמה צלקתית שאיננה מתפקדת. קיימות עשרות סיבות שונות למחלה והיא יכולה להסתמן בצורות ובחומרות שונות. בחלק גדול מהמקרים הסיבה להופעת המחלה איננה ידועה. בהעדר מידע ספציפי על סוג המחלה שיש לאביך התשובות יהיו כמובן כלליות-

1. אין התמכרות לחמצן. קרוב לוודאי שרוויון החמצן נמוך מ-89% רוב הזמן ולכן הומלץ על שימוש בחמצן.

התפקוד של המח, השרירים והרקמות האחרות של הגוף נפגע כאשר רמת החמצן יורדת מ-89%. תוספת חמצן משפרת את התפקוד של הגוף, הן מבחינה פיסית והן קוגניטיבית. בנוסף לכך רמות נמוכות של רוויון חמצן גורמות לרפלקס המכווץ את כלי הדם הריאתיים דבר שבטווח ארוך גורם לנזק משמעותי נוסף לריאות !!!

2. ברוב המקרים מחלה אינטרסטיצילית (פיברוזיס) איננה הפיכה ולכן אם המצב מחייב חמצן קרוב לוודאי שתמיד יזדקק לחמצן (לא מדובר בהתמכרות אלא בהכרח לצורך תפקוד מינימלי). ההמלצה ל-18 שעות לפחות קשורה למחקרים שלימדו כי שימוש פחות מכך לא מביא לתועלת מספקת. בחלק גדול מהמקרים עדיף להשתמש בחמצן 24 שעות ביממה.

3. בחלק מהמקרים פיברוזיס ריאתית היא סופנית ובחלק מהמקרים היא מחלה כרונית שחיים איתה שנים רבות. הנכות שנקבעת בביטוח הלאומי ומידת הסיוע נקבעים בהתאם לחומרת המחלה. אם מישהו זקוק לחמצן סביר שיקבל תמיכה משמעותית ואחוזי נכות גבוהים.

4. חשיפה לחומרים רעילים עלולה לגרום למחלה. כדאי להתייעץ עם רופא תעסוקתי ורופא ריאות.

5. שיקום ריאות בהחלט מומלץ לחולים עם פיברוזיס ריאתי. לרוב הטיפול עוזר אך לא תמיד. העזרה העיקרית בשיפור היכולת התפקודית. נכון להיום הטיפול לא כלול בסל הבריאות לחולי פיברוזיס ריאתית.

6. רמת רוויון החמצן צריכה לביות 89% ומעלה. בערכים נמוכים יותר מומלץ טיפול בחמצן.

7. מתן חמצן משפר את התפקוד היום יומי יכנראה גם מאריך חיים.

8. בחלק מהמקרים של פיברוזיס ריאתית הטיפול המומלץ הוא השתלת ריאות. כדאי להתייעץ עם רופא ריאות ועם מומחים לכך במרכז להשתלות.

9. רופאי הריאות מכירים היטב את המחלה. לא ידוע לי על מרכז מיוחד כזה בארץ. יש כמה מרכזים בארץ שמשתתפים במחקרים בינלאומיים אבל אם אביך מקבל כבר תרופה אנטיפיברוטית קרוב לוודאי שלא יוכל להשתתף במחקר.

10. יש שתי תרופות אינטיפיברוטיות בסל הבריאות. שתיהן מאטות את קצה התקדמות המחלה ולצערינו לא מרפאות את המחלה. אין מידע ברור מי טובה יותר. יש מחלות פיברוטיות ספציפיות שנבדקו לגבי תרופה ספציפית ולא נבדקו לעומק בתרופה השניה.

בברכה,
ד"ר אריאל רוקח
רופא בכיר
מומחה לרפואה פנימית ומחלות ריאה
מרכז רפואי שערי צדק, ירושלים