הוספת הודעה פורום מחלות ריאה - מבוגרים - ראש הפורום

שיעול כרוני

אלי(20.4.2020, 3:59)

שלום רב

אני סובל כבר שנים רבות במשך תקופות ארוכות (בין חודש למספר חודשים בשנה) משיעול טורדני מציק במיוחד ומגרד בגרון.

השיעול בדרך כלל מתחיל לאחר תקופה של צינון המלווה בנזלת שקופה ונוזלית לחלוטין, לעתים גודש באף, הנזלת כפה"נ גורמת לגירוי, אבל השיעול נשאר וממשיך גם תקופה ארוכה לאחר שהנזלת וההצטננות פסקו.

בהיותי ילד הרופא טען (אחרי בדיקת צילום ריאות) שיש לי סוג של אסתמה עונתית, ונתן לי טיפול ע"י משאפי בריקלין ובודיקורט. לאחר כמה שנים הייתי אצל רופא אחר ששלח אותי לבדיקת תפקודי ריאות, וכיון שלא נמצאה חסימה, טען שאין לי אסתמה.

במשך השנים התעורר גם חשד שלפעמים השיעול נובע מריפלוקס, בעיקר מפני שהיתה תקופה שכל לילה בזמן השכיבה הייתי נתקף בשיעול יבש אקוטי, טופלתי בהצלחה בנקסיום, נשלחתי לגסטרולוג, אך היא לא הסכימה לבצע בדיקת גסטרוסקופיה לפני שיבדקו כיוונים אחרים.

כיום אני עדיין סובל הרבה מנזלת שקופה הנובעת כפה"נ מאלרגיה, שיעולים לפרקי זמן ממושכים הנמשכים בדרך כלל יותר מחודש, בעיקר בעונות המעבר, חשיפה לפרחים וצמחים בעונות אלו מגבירה את הנזלת והשיעול. הנזלת מופיעה בעיקר בלילה כשאני נשכב במיטתי ובבוקר מיד כשאני קם.

טופלתי באנטי היסטמינים כמו אלרג'קס וטלפסט, השפעתם היתה נמוכה עד בלתי מורגשת, מטופל בקביעות בתרופות לייבוש הליחה ותרסיסים לאף כמו פרדניזון אוואמיס וסטרונאז. עוזר לליחה - ולא כל כך לשיעול.

הרופא טען שהשיעול נשמע כמו מצב של טפטוף נזלת ללוע pnd, שלח לבדיקת רופא אא"ג, רופא האא"ג אמר שאולי זה ריפלוקס, ושניהם הפנו אותי להתייעץ גם עם אלרגולוג.

שאלותי הן:

1. איך ניתן לבדוק ולקבוע אחת ולתמיד בבדיקות מהימנות האם אני סובל מאלרגיה, pnd או ריפלוקס.

2. במידה ויש לי ריפלוקס, האם אצטרך כל חיי (לפרקים) ליטול תרופות סותרות חומציות (אני בן 27), או שיש טיפול שיכול לפתור את הבעיה מהשורש אחת ולתמיד.

3. כנ"ל לענין pnd, מהו הטיפול והאם יש טיפול שיכול לפתור את הבעיה מהשורש או שאצטרך ליטול תרופות למשך תקופות ממושכות מחיי.

4. כנ"ל לענין אלרגיה.

5. מה עלי לצפות כאשר אני הולך לגסטרולוג אלרגולוג ואא"ג, האם לשיחה קצרה על התסמינים, הצצה בלוע וזהו, או שעליהם לבצע סוגי בדיקות שונים ולא רק לשלוח אותי מאחד לשני!

תודה!