פורום פסיכולוגיה - ראש הפורום

חזרה מג''''נין

"מענה"(11.4.2002, 12:26)

שלום

וודאי שהמראות והדברים שעליו היה לעשות בג'נין היו קשים ביותר. ייתכן בהחלט כי הדברים מעוררים את מה שעבר בלבנון,ולכן הם קשים עוד יותר.

אין ספק כי ככל שהוא ידבר יותר על מה שהיה צריך לעשות, על הדילמות ועל המראות וגם, על הפחדים והאובדנים שהוא עבר, כך תהיה לו יותר הקלה.

אין טעם בלחץ מאסיבי עליו לדבר. כדאי כי קודם כל תתנו לו לנוח כאשר הוא מגיע, ותאפשרו לו להנות מהדברים הטובים אליהם הוא רגיל בבית. לאחר מכן ניתן וצריך לשאול על מה היה ולבקש שיספר מה עבר. אם הוא לא יהיה מוכן לדבר , הדרך הטובה ביותר היא להפגיש אותו עם חיילים שהיו איתו בסיטואציה שבה לחם, אז הוא ירגיש קרוב ויוכל לפרוק בדרך כלשהי, יחד איתם, את המעיק עליו. גם הסתכלות בצילומים המגיעים מאיזור הלחימה, אם בטלביזיה ואם בעיתון, יכולה לעזור.

בכל מקרה, אין טעם ללחוץ חזק מדי כי הדבר יעורר כעס. צריך לתת לו לפרוק את הדברים בהדרגה, וכן לא לדרוש בבת אחת כניסה לחיים הרגילים בבית, אלא גם את זה לבקש בהדרגה.

בהצלחה

נטע ענבר-סבן
פסיכולוגית קלינית
מדריכה בפסיכותרפיה
מטפלת משפחתית
"מענה" - שירותי יעוץ והפניה בע"מ
אנו דואגים להפנות אותך למטפל המתאים לך
1-700-707-909

מובהר ומודגש כי התשובות לשאלות הניתנות כאן לא ניתנות במקום אבחנה ויעוץ אישיים ומומלץ בפני השואלים לפנות לאבחנה ויעוץ כאמור. לא ניתן בתשובות אלו לתת מענה לשאלות שיש בהן דחיפות. במקרים דחופים יש לפנות ליעוץ מקצועי לאלתר.