הוספת הודעההוספת תגובה פורום דיכאון אחרי לידה - ראש הפורום

כיצד מאבחנים דיכאון אחרי לידה?

ד"ר שרון בן רפאל(25.7.2010, 23:26)

שרית שלום,

אני מציעה לך לפנות לפסיכולוג קליני המתמחה בטיפול בדיכאון אחרי לידה או לפסכיאטר על מנת לאבחן אם את אכן סובלת מדיכאון. לפי התאור ייתכן כי מדובר בדיכאון קל-בינוני וההחלטה למי לפנות תלויה בהעדפות שלך. אם את מעדיפה לקחת תרופות - תפני לפסכיאטר. אם את מעדיפה להתחיל טיפול פסיכולוגי - תפני לפסיכולוג. ישנם טיפולים פסיכולוגים יעילים ביותר שאורכים 12-16 שבועות ויכולים להביא להטבה כמו בטיפול תרופתי.

האבחון נעשה על ידי ראיון הכולל שאלות ביחס לסמפטומים שאת חשה. דיכאון מאובחן לאחר "שבועיים של מצב רוח מדוכא רוב היום, כמעט כל יום ו\או אובדן עניין והנאה ברב התחומים, ביחד עם ארבעה מתוך הסימפטומים הבאים: ירידה ניכרת, לא מתוכננת, במשקל ובתאבון; קושי ניכר להירדם או לישון; עליה או ירידה ניכרת בפעלתנות פסיכומוטורית; מחשבות על התאבדות; עייפות וחוסר אנרגיה; הרגשה קשה של חוסר ערך עצמי או אשמה; קושי לחשוב, להתרכז ולהחליט החלטות". (מתוך ה-DSM)

ישנם סימפטומים נוספים המופיעים לעיתים קרובות בדיכאון שלאחר לידה: עצבנות והתפרצויות כעס, תלונות גופניות רבות, חרדה, דאגנות יתר, קושי בתפקוד היומיומי, קושי לטפל בתינוק, פחד להישאר איתו לבד ותחושת אדישות או דחיה כלפיו.

בברכה,
ד"ר שרון בן רפאל
פסיכולוגית קלינית מומחית