הוספת הודעההוספת תגובה פורום דיכאון אחרי לידה - ראש הפורום

מהן הסיבות לדיכאון שאחרי לידה?

ד"ר שרון בן רפאל(23.8.2010, 9:19)

שלום,

התקופה שלאחר הלידה מתאפיינת בשינויים רבים ומגוונים – הורמונליים, פיזיולוגיים ונפשיים, שינויים באורח החיים ושינויים ביחסים הבין אישיים - המשפיעים אחד על השני ותורמים לרגישות יתר בתקופה זו. אני אפרט מספר מספר גורמים.
גורמים פיזיולוגיים

לאחר הלידה ישנה ירידה חדה בהורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון ולעיתים גם בהורמונים שמייצרת בלוטת המגן. בנוסף ישנם שינויים בלחץ הדם, בנפח הדם, בבלוטות החלב ובחילוף החומרים. נשים צריכות להתמודד עם כאבים בימים ובשבועות שלאחר הלידה, חלקן בעקבות ניתוח קיסרי. תהליך הלידה הקשה מעייף ואחריו לילות עם שינה טרופה, שבעטיה רוב הנשים סובלות מעייפות כרונית. לעיתים ההנקה שאמורה להיות חוויה חיובית ייחודית הופכת לנטל קשה שאיתו מתמודדות האם כמעט לבדה.

ישנם בנוסף שינויים במבנה הגוף כולל במבנה של החזה, אגן הירכיים והבטן. לעיתים נותרים בעינם או מתגברים סימנים גופניים כמו עודף משקל, שקשה להיפטר ממנו, סמני מתיחה "מעצבנים" ועור רפוי. כל אלה עלולים לעורר פגיעה בערך עצמי ופחד שהגוף לעולם לא יחזור למה שהיה. בחלק מהנשים מופיע חוסר חשק מיני למשך זמן לא סביר העלול לפגוע גם ביחסים עם בן הזוג. מעבר לקשיים הגופניים שהם מייצגים, כל השינויים הפיזיים הללו מעוררים מודעות גוברת לשינוי שחל ותורמים לרגישות יתר, לשינויים במצב הרוח ולעיתים לדיכאון.

גורמים נפשיים

מבחינה נפשית התקופה שלאחר הלידה היא תקופה מאוד משמעותית. לידה מעוררת נשכחות. היא מזכירה לנו מצב של חוסר ישע, מצב של סימביוזה ושל תלות מוחלטת. מצבים שכולנו חווינו אותם והשפיעו עלינו בדרכים שונות למרות שאיננו זוכרים אותם בהכרח. היא יכולה לעורר זיכרונות ילדות נעימים או קשים, תקווה לשינוי ופחד מהישנות וכן כעסים וקונפליקטים ישנים עם ההורים. היא מזכירה לנו שאנחנו רוצים להיות הורים נהדרים כמו הורינו או שונים לגמרי מהורינו. לעיתים קרובות, בעיקר בלידה ראשונה, יכולות להתעורר חרדות בקשר ליכולות האימהיות או ציפיות מוגזמות של האישה מעצמה. חלק מהנשים חווות קשיים ביצירת קשר עם היילוד בשל מצב נפשי, "חוסר התאמה" בין האם ליילוד, תינוק חולה או תינוק בעל מזג קשה הנוטה לבכי רב.

לעיתים חווה האם הריון או לידה קשים ושונים לגמרי מהציפיות והפנטזיות שלה. דימומים, צירים מוקדמים וכאבים נפוצים מאוד במהלך ההריון ובגינם נשים רבות נכנסות לשמירת הריון בבית ולעיתים בבית חולים. כמו כן נשים שתמיד היו בריאות חשות פתאום שגופם בוגד בהם ומרגישות לעיתים לראשונה בחייהן את שבריריות הגוף. נשים רבות מתכננות את הלידה, לוקחות דולה או מיילדת, מבקשות לידה טבעית או מבקשות אפידורל - אולם לעיתים תהליך הלידה שונה לגמרי מהתכנון והאכזבה גדולה.

לעיתים מתעוררות בתקופה זו רגשות של אבל ואובדן. חוויה של הפלה בעבר עלולה להחוות שוב ורגשות העצב, האשמה והכעס, עלולים להציף את האישה. גם רגשות קשים סביב אובדן של בן משפחה קרוב עלולים להתעורר שוב ואיתם העצב שהאדם האהוב לא יהיה לצד האישה ולא יכיר את תינוקה. תקופה זו יכולה להיות זמן מתאים להתמודד עם אובדן שלא ניתן היה לעבד בעבר, אולם לעיתים בשל הקשיים סביב ההיריון והלידה, רגשות הקשורים באובדן מגבירים את תחושת הדיכאון.

גורמים בין אישיים

בתקופת ההיריון ולאחר הלידה האישה עוברת מתפקיד של אישה עובדת, לומדת, נשואה או רווקה לתפקיד של אם. מעבר זה יכול להעלות רגשות אמביוולנטיים ולעיתים קרובות מביא לשינויים דרמטיים בקשרים הבין אישיים של האישה. בתפקיד החדש שלה היא מתחילה להתייחס בצורה שונה לאנשים סביבה. נשים שביססו כבר תחושה של עצמאות זקוקות פתאום לעזרה ותמיכה. נשים שבעבר עבדו מחוץ לבית, מוצאות עצמן לפתע בבית שעות רבות והבית הופך להיות כל עולמן. האישה חשה שהתפתחותה האישית והמקצועית מתעכבת או נעצרת, הזמן החופשי נעלם והקשרים החברתיים נמוגים. מעבר התפקידים הטבעי עלול לעורר חששות רבים ולתרום לתחושת הדיכאון, לירידה בערך העצמי ולניסיונות לבסס מחדש את הזהות העצמית.