הוספת הודעההוספת תגובה פורום דיכאון אחרי לידה - ראש הפורום

מה זה טיפול קוגניטיבי

ד"ר שרון בן רפאל(17.2.2012, 17:56)

שלום רב,

ישנם שני טיפולים פסיכולוגים שהוכחו במחקרים כיעילים ביותר בטיפול בדיכאון. פסיכותרפיה בין אישית (IPT) וטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), כאשר הראשון נמצא בעל יעילות מעט מגבוהה יותר ואילו השני מוכר יותר בישראל.

המשותף לשניהם הוא בהיותם טיפולים קצרי מועד (כ- 12 פגישות) ומטרתם בין השאר - להביא לרמיסיה של הדיכאון.

בקצרה טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתמקד בשינוי של המחשבות השליליות של האדם על עצמו או על העולם שמתגבשות בתקופת הילדות הגורמות לפגיעות לדיכאון. לדוגמא אדם שפוטר מעבודתו יכול להשתמש בפיטורין כמנוף לקריירה חדשה ואילו אדם אחר יכול לשקוע בדיכאון בשל מחשבות שליליות על עצמו - אני לא שווה, אף אחד לא אוהב אותי וכו' - להתרחק מאנשים ולהימנע מפעילויות. הטיפול מתמקד בשינוי המחשבות השליליות ובחידוש הפעילויות.

פסיכותרפיה בין אישית מבוססת על ההנחה שדיכאון מתרחש בהקשר בין אישי. הטיפול מתמקד באירועי החיים הקשורים לדיכאון (תקופות מעבר, אבל, עימותים עם אדם קרוב) ובבעיות שאירועים אלו עוררו ביחסים הבין אישיים. לדוגמא אדם שפוטר מעבודתו עלול להתרחק עקב כך מקולגות איתם היה מבלה שעות רבות ולחוש בדידות בעקבות הפיטורין. במקביל ייתכן והפיטורין עוררו עימותים עם בת הזוג ומריבות תכופות. אדם עם רגישות ביולוגית לדיכאון עלול במצב זה לפתח דיכאון. הטיפול יתמקד בשיפור או שינוי מערכת היחסים עם בת הזוג, בשיפור דפוסי התקשורת ובמציאת פעילויות חברתיות חלופיות.

אשמח לעזור.

בברכה,
ד"ר שרון בן רפאל
פסיכולוגית קלינית מומחית