הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

תשובה לירדן - קשיי שינה

גיא ניב(4.5.2011, 14:14)

ירדן - שלום רב.

את מתארת את בנך ואת קשיי השינה, ובהחלט אפשר להבין

את תחושת המותשות שאת חשה, היות וגם את בודאי חווה לילות ללא שינה.

יחד עם זאת, אני רוצה להוקיר את העובדה שאת ניגשת אל בנך כשאת שומעת אותו בוכה, ומנסה להרגיע אותו. כך עם הזמן, בנך לומד שאת נמצאת שם כשהוא צריך אותך. זוהי למידה חשובה ליצירת האמון ביניכם ולהמשך חייו.

ככלל, ככל שהכניסה לשינה אצל בנך תהא רגועה יותר, כך סביר שגם שנת הלילה שלו תהא רגועה יותר.

מס' טיפים לכניסה רגועה לשינה:

1. ככפי שאתם עושים - טכס שינה קבוע, הכולל פעילות רגועה - כגון סיפור, או שיר.

2. בנך למד שכאשר הוא צורח - אכן מרימים אותו על הידיים. על כן הוא מפעיל התנהגות זו כדי להשיג מטרה ברורה. משזו נעשתה 'שקופה' בעינייך, את מנסה שלא להרים אותו, והוא מצידו יגביר ויסלים את הצרחות.

כדאי להצהיר בפני בנך, שכשהוא נכנס למיטתו, הוא צריך להישאר שם, כי זה המקום שבו הוא ישן. כאשר הוא צורח, חשוב לבטא אמפטיה כלפיו: "אני מבינה שאתה רוצה שארים אותך על הידיים..." ולתווך את המציאות ובסמכות: "ועכשיו אתה מוזמן לשבת או לשכב במיטה שלך, כדי שתוכל להירדם"

באופן כזה, את מתייחסת הן להרגשת התסכול של בנך כשהוא לא מקבל את שהוא רוצה (הרמת ידיים) באמצעות ביטויי אמפטיה, וגם מאפשר לו לבצע למידה - אמא נחושה לאפשר לי להישאר במיטתי.

3. חשוב לאפשר לבנך לפתח תחושת ביטחון שאת/ם נמצאים ברקע. תחושת ביטחון זו, תאפשר לכם להיפרד ממנו ל'לילה טוב' כשהוא עדיין ער, ולאפשר לו להירדם באופן עצמאי (זאת בניגוד לתחושת ה'לבד' שייתכן והוא חש לאחר שאת יוצאת מהחדר, וזו תחושה המאיימת עליו).

אני ממליץ שביוזמתך תיפרדי ממנו לאחר 'טכס לפני שינה', ולציין בפניו שאת תכנסי שוב לחדרו בעוד כ'דקה' - כדי לראות מה שלומו. לבצע זאת, ולהישאר זמן קצר, ושוב להיפרד ל'לילה טוב' ולציין בפניו שתכנסי שוב בעוד כשתי דקות, ולעשות זאת.

כך באופן הדרגתי ובקצב שלו, את מאפשרת לבנך לפתח את תחושת הביטחון שאת נמצא כל הזמן ברקע. ככל שתבצעי זאת באופן עקבי, ותכנסי בכל פעם בזמנים שונים (עד שתיווכחי שהוא כבר נרדם) - את תזהי רגיעה בזמן קצר יותר אצל בנך.

וכך בשלב מסויים ובהדגשה - בקצב שלו - בנך יירדם באופן רגוע, מתוך תחושת הביטחון שאת/ם נמצאים ברקע.

את מוזמנת להמשיך ולשתף אותנו,

בברכה,

גיא ניב.