הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

תשובה לרווית - עודף סטריליזציה

גיא ניב(4.5.2011, 16:12)

רווית - שלום רב,

את מתארת את בנך בן ה- 3 שנלחץ מלכלוך ורוצה להתנקות וגם להחליף את בגדיו, ואת חשה באופן מובן חוסר אונים וגם חשש שמא דפוס התנהגות זה יהפוך לאובססיה בעתיד. את גם מתארת מצב שבו ילדך דורש שיאכילו אותו מתוך חשש שיתלכלך וביקשת שיתוף פעולה מהצוות בגן ע"מ שיאפשרו לו לאכול בעצמו, ואת מתארת מצבים בהם את "נכנעת" מחשש שהוא ירעב.

ילד שמבטא חשש מ'לכלוך' באופן תדיר תוך שהוא רוצה להתנקות גם במצבים לא סבירים, הינו ילד המבטא צורך עז להיענות לציפיות ההורים. ייתכן שבנך למד שבסביבת המשפחה, כאשר הוא מבטא התנהגות של 'ניקיון' הוא מקבל תשומת לב מרובה. אפילו במשפט שציינת: "אומרת לו שלא נורא והכל בסדר" יש מסר עקיף של ציפיות - כשבגדיך יהיו מלוכלכים, זה יהיה נורא ולא בסדר, אך כרגע זה עדיין לא נורא וזה בסדר". ילדך למד ש'המאבק' עימך באמצעות צרחות נושא פרי. במצבים כאלה עדיף לבטא אמפטיה לתחושתו של בנך (לתחושת התסכול/הכעס/הקושי) ולתווך לו את המציאות של הבית, כפי שאתאר להלן.

אני ממליץ שלא להפוך את נושא הלכלוך/ניקיון ל- Issue המרכזי בבית. כרגע הדפוס ההתנהגותי מסב לבנך 'רווחים' וקבלת תשומת לב מרובה. כאשר הוא דורש להחליף בגדים, אפשר להתייחס באופן מינורי ולאמר: "אני מבינה שאתה רוצה להחליף בגדים. אצלנו בבית מחליפים בגדים לפני השינה/המקלחת".

כשהוא רוצה לשטוף ידיים באמצע הארוחה אפשר לאמר: "אני מבינה שאתה רוצה לנקות את הידיים. אצלנו בבית שוטפים ידיים לפני הארוחה ובסיומה"

כשהוא דורש שאתם תאכילו אותו אפשר לאמר: "אני מבינה שאתה רוצה שנאכיל אותך. יחד עם זאת אני חושבת שאתה ילד עצמאי ובוגר. ואני סומכת עליך שאתה מסוגל לאכול בעצמך את האוכל שלך" . חשוב שתזכרי כי "עוד לא נולד הילד בהסטוריה האנושית שהגישו לפניו אוכל, והוא גווע מרעב". על משקל המשפט הנ"ל, את יכולה להיות בטוחה שברגע שתתייחסי באופן אמפטי לרצונו ועם זאת תעבירי אליו מסר של אמון ומסוגלות, הוא יוכל לבחור אחרת ולאכול בעצמו.

לאחר כל משפט תגובה כפי שציינתי לעיל, אני ממליץ להמשיך הלאה ולא להמשיך ולתת תשומת לב מיוחדת. וכך עם העקביות שלכם, יש סיכוי שבנכם ירצה לבחור אחרת. חשוב לעודד אותו במצבים שבהם הוא תורם ומועיל בבית (עזרה בהכנת הארוחות, עזרה בעריכה ובפינוי של השולחן, עזרה בסידור החדר ועוד ועוד) וכך הוא יגלה שהוא מקבל התייחסויות גם להתנהגויות 'חיוביות' אחרות.

יחד עם ההמלצות הנ"ל, את מוזמנת להתקשר לקו הייעוץ של ויצו - 6968*

ולקבל מענה יותר מעמיק להתמודדות עם דפוס ההתנהגות של בנך.

את מוזמנת להמשיך ולשתף אותנו.

בברכה,

גיא ניב.