הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

תשובה ללירון + 2 / גמילת לילה

גיא ניב(9.5.2011, 23:09)

לירון - שלום רב,

אני מבין שבנך עבר בהצלחה את 'גמילת היום', והחלטתם להעבירו ל'גמילת לילה'.

ציינת שלמרות העובדה כי יש לו "פיספוס" אחד בלילה, החלטתם שלא להעירו ביוזמתכם כדי שלא יפתח תלות, ועוד ציינת כי בנך מתעקש לשתות קצת לפני.

כרגע אתם מתלבטים באם להחזיר את הטיטול או לתת לו "לפספס" ?

כאשר גמילת היום הינה מוצלחת, אזי ניתן להניח שבנכם שולט על הסוגרים שלו, והוא בוחר את העיתוי לעשיית צרכיו ואת המקום בו הוא עושה אותם. כלומר, האחריות לתהליך הגמילה הינו בידי בנכם בלבד.

כאשר יש שליטה ומודעות לצרכים ביום, כך יש שליטה ומודעות לצרכים גם בלילה. מכיוון שבנכם בתהליך של 'אימון' וגמילה מטיטול ומעבר לתחתונים, הרי שבהחלטתכם על המעבר לגמילת לילה - אתם מעבירים לבנכם את המסר כי אתם חושבים שהוא בוגר ומסוגל ויכול להישאר 'יבש' לאורך כל הלילה. זהו אגב מסר שחשוב שיעבור מסמוי לגלוי ואתם מוזמנים להצהיר ע"כ לבנכם. החשיבה שלכם כי ילדכם עשוי לפתח תלות אם תעירו אותו בכל לילה לפני הכניסה שלכם לשינה - הינה נכונה מאד, וכל הכבוד על החלטתכם להפסיק נוהג זה.

אני ממליץ גם להדריך את בנכם, כי כשהוא מרגיש צורך לעשות פיפי במשך הלילה - אזי הוא יכול לצאת מהמיטה ומחדרו ולגשת לשרותים. מומלץ להשאיר את האור במסדרון דולק, ואף בחדר השרותים, ע"מ להקל עליו את ההגעה לחדר השרותים (עד שהוא מסגל לעצמו את הדרך ויכול להדליק את האור בעצמו).

זוהי גם הסיבה, שהמעבר מטיטול לתחתונים (הן ביום והן בלילה) מהווה נק' אל-חזור - כי אתם מאמינים שבנכם מסוגל לקחת אחריות על הבחירה שלו, ולאחר התקדמות בקצב האישי שלו - להישאר יבש כל הלילה.

יחד עם זאת, כדאי להבהיר לבנכם כי בשלב הזה, כי כשהוא שותה לפני השינה, יש סיכוי טוב שהוא יבחר להרטיב את התחתונים בלילה, כי כמות המים שהוא שתה תלחץ על השלפוחית שלו במשך הלילה. וכך גם כשהוא "מתעקש" ורוצה לשתות בשעה האחרונה לפני הכניסה לשינה - כדאי לבטא אמפטיה אל תחושת התסכול שלו (כי בנך לא קיבל את מה שרצה) ולהתייחס לרצוי: "אני מבינה שאתה רוצה לשתות לפני השינה, ובתקופה הקרובה לא תוכל לשתות לפני השינה בלבד, כדי לעזור לך לישון את הלילה ולקום יבש".

גם כך, עדיין ישנה אפשרות שבנכם יבחר להרטיב בתחתונים בזמן השינה. אני ממליץ להכין סט של מצעים יבשים ליד מיטתו, וסט נוסף של פיג'מה. כאשר יתעורר כתוצאה מכך ויקרא לכם, חשוב לבטא אמפטיה לבחירתו יחד עם שיקוף התוצאה הטבעית לבחירתו: "אני מבינה שהרטבת את התחתונים/הפיג'מה/הסדין - וכעת אתה צריך להחליף את הבגדים ואת הסדין".

כדאי לאפשר לו לעשות את הפעולות הנ"ל בעצמו, ככל שהוא יכול. ניתן לעזור כשקשה לו, אך לא לעשות זאת במקומו, מכיוון שהאחריות לבחירה הינה שלו, וכך גם חווית התוצאה הטבעית לבחירתו. כשתאפשרי זאת, יש סיכוי טוב שתתרחש למידה (ועל כן חשוב לבטא כלפיו אמפטיה ולא כעס, כדי שיהיה עסוק במהות ובלמידה, ולא בבדיקה אם הוא אהוב עלייך גם כשהוא בוחר להרטיב).

במידה ובנך התעורר בבוקר כשהוא רטוב, כדאי לשקף לו את הנ"ל בדומה.

העברת האחריות המלאה לתהליך גמילת לילה לבנך, תאפשר לו למידה והתקדמות בקצב האישי לו, באופן שכשירגיש צורך יקום בעצמו ויילך לשרותים, או שיישאר יבש למשך הלילה וייגש לשרותים לאחר ההתעוררות בבוקר.

את מוזמנת להמשיך ולשתף אותנו.

בברכה,

גיא ניב.