הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

התנהגות ילד בן 3 - תשובה

טלי פייר-משה(12.5.2011, 7:35)

תמי שלום,

מזל טוב ותודה על פנייתך.

אני בטוחה שברור לך שכניסתה של אחות קטנה לחייו של בנך מהווה טלטלה רצינית לבסיסי העולם המוכר והרגיל שלו. טלטלה כזו משפיעה על כל ילד בצורה שונה הייחודית לו, אך ללא ספק הוא אינו יוצא דופן בתגובתו כלפי שינוי משמעותי זה. אני מרגישה שבנך "משדר" לכם בהתנהגותו ה"רעה" את התסכול שהוא חש והחרדה לגבי מקומו במשפחה ו"בודק" האם תמשיכו לאהוב אותו גם כשהוא "רע". אני מציעה שתחליטו על אסטרטגיית פעולה משותפת לכל מי שמטפל בילד בה יש "קווים אדומים" אותם לא חוצים גם במחיר השתוללות שלו (למשל להיקשר בכסא הבטיחות בעת נסיעה) ובשאר העניינים נסו להתעלם ככל האפשר בהתנהגות שלילית וחלזק מאוד רגעים ומצבים בהם שיתף פעולה והיה נעים איתו. לעיתים תצטרכו לצאת מהחדר כאשר התנהגותו אינה מאפשרת שיתוף פעולה. עדיפה פעולה בה ילמד שהתנהגותו אינה מספקת לוו תשןמת לב (שלילית ככל שתהיה) על פני הטפות מוסר וכעסים שבסופו של דבר הוא לומד לסנן. מעניין לשמוע מהגננת איך הוא מתנהג בגן.

אני מחזקת את ידיכם על כך שאתם מקפידים לתת לו גם זמן איכות אישי בו הוא נמצא לבדו עם אחד מהוריו. השתדלו שאחותו כלל לא תהיה בסביבה, כלומר - לא מספיק להיות איתו לבד כשאחותו ישנה בחדר הסמוך ועשויה בכל רגע להתעורר ואז הזמן האישי מסתיים. אלא, עדיף לצאת איתו מהבית לחצי שעה.

לגבי הגמילה, אכן לא בטוח שהעיתוי לתחילת תהליך הגמילה היה אופטימלי. בכל אופן נשמע שמבחינה פיסיולוגית הילד בשל לשלוט בצרכיו והשאלה היא האם הוא בשל רגשית לשתף פעולה עם רצונכם שיעשה את צרכיו בשירותים, לעיתים ילדים משתמשים בשליטה זו "להעניש" את הוריהם.

אני ממליצה לא להוציא את הטיטול מחייו לגמרי אלא לאפשר לו לבחור בין טיטול לתחתונים ולתת לו להוביל את התהליך. לעיתים יבחר בתחתונים ולעיתים בטיטול ולעיתים יפספס. זה לוקח מספר שבועות. אין ספק שלמצבו הרגשי כרגע תהיה השפעה על מידת הצלחת הגמילה. סבלנות ואורך רוח יסייעו לכם.

לא פירטת בדיוק מה קורה עם הקקי - אשמח לשמוע עוד פרטים.

הסתגלות של ילד לאח/ות חדשה הוא תהליך אינדיבידואלי שלוקח זמן, חלף רק חודש וחצי מהלידה, כך שאתם בעיצומו של התהליך - קחו אוויר והסתייעו בעזרת בני משפחה וחברים כדי להפחית מכם את הלחץ שתקופה זו מזמנת על כל היופי והאושר שבה.

בהצלחה,

בברכה,

טלי פייר-משה