הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

התמודדות בבית-תשובה

טלי פייר-משה(18.5.2011, 15:32)

אמא יקרה,

מפנייתך עולה קושי גדול ואפילו תחושה של "בלאגן" בכל הנוגע להתנהלות המשפחתית שלכם. את מספרת על בתך בת השש שבוחרת להתנהג בבית באלימות ובכעס וגם חווה קושי בגמילה בלילה, בעוד שמחוץ לבית התנהגותה חיובית ונעימה.

את מתארת בתך בת שנתיים ושמונה חודשים שנוהגת אף היא באלימות וגם חווה קושי בשינה.

ובתוך כך לידת תינוק חדש, שגם היא מזמנת קשיים והסתגלויות....

אין לי ספק שאת עייפה ואף מותשת פיזית ונפשית, וכך בוודאי גם בן זוגך.

כדי לשנות את האקלים במשפחה כדאי ששני בני הזוג ישבו לשיחה שבה יחליטו מה הם הדברים המשמעותיים ביותר שאותם הם רוצים לשפר וגם יחליטו יחד על דרך הפעולה בה הם מתכוונים לנקוט. שיתוף פעולה בין בני הזוג הינו הכרחי ואף כדאי לשתף גם בני משפחה אחרים ואולי אף עזרה מבחוץ על מנת להישתלט על הצרכים המגוונים של הילדים השונים. לא מומלץ "לתקוף" את הכל בבת אחת, אלא להחליט מה הם הדברים המשמעותיים ביותר ולהתחיל מהם. למשל , לא הייתי גם גומלת מטיטול, גם ממוצץ, וגם מקנה הרגלי שינה יחד.

חשוב להבין שכדי להגיע להישגים צריך להיצטייד בסבלנות ובהתמדה. לעיתים מדובר בתהליך שאורך מספר שבועות, כמו למשל תהליך הגמילה.קשה להבין מתיאורך מדוע החלטתם להחזיר את הילדה לטיטול לילה אחרי שכבר היתה גמולה?

כפי שעולה מתיאורך נראה שבנותיך תופסות את הדמויות המשמעותיות בעולמן כחלשות מהן - הן גילו שכאשר הן כועסות/בוכות/אלימות הן מצליחות להשיג את מה שהן רוצות. הן בעצם "מנהלות" את העניינים, אף שהן כלל אינן רוצות בזאת, ובוודאי אינן זקוקות לכך. בנו לכם סדר יום קבוע וברור והקפידו עליו, עד שתקנו אותו לילדות. הקפידו שכל אחת מהן מקבלת זמן פרטי משלה, עדיף כשכל האחרים מחוץ לבית או כשהיא מחוץ לבית עם אמא או אבא, כדי שיהיה לה ברור שזה הזמן "שלה" ואף אחד לא יפריע לה. כדאי שיהיה זמן כזה עם אמא וזמן אחר עם אבא, קבוע בכל שבוע. הקפידו שהילדות יהיו עסוקות, ילדים שמשעמם להם רבים יותר ומתוסכלים יותר.

עודדו התנהגויות חיוביות והפחיתו התייחסות להתנהגויות "לא חיוביות", הבנות יגלו שכאשר הם מכות את אמא, אמא עוזבת את החדר, אך כאשר הן משתפות פעולה אמא תייחסת ומגיבה לכך. ילדה בת שנתיים וחצי לא תריכה לאכול בלילה ויכולה לבהחלט לישון לילה שלם. אתם יכולים להפסיק הרגל זה אך אתם צריכים להיות מחוייבים לכך. אם אינם לוקחים את החחלטה מוטב שכלל לא תתחילו את התהליך, כי ברור שבתחילה כשתגשו אליה ותאמרו לה "עכשיו לילה ולא אוכלים ולכן את לא מקבלת בקבוק חלב" היא תצרח ותכעס ואולי תתקשו לעמוד בכך.

אני ממליצה שתקבלו הדרכה מקיפה בנוגע לדרכים לשינוי הקשיים שאתם חווים וממליצה לכם להיצטרף לקבוצת הורים. תוכלו כמובן להתקשר גם לקו היעוץ להורים של ויצו בה תוכלו לשוחח עם יועצת ולקבל הדרכה. מספר הטלפון - 6968*

בברכה,

טלי פייר-משה