הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

התינוק שלי-תשובה

טלי פייר-משה(25.5.2011, 21:37)

אמאי יקרה שלום,

פנייתך נוגעת בהתלבטויות ובתחושות האשמה שמשותפות למרבית האמהות בעולם בנוגע לחזרה לעבודה לאחר חופשת לידה והשארת התינוק אצל סבתא.

למען האמת, אין תשובה אחת נכונה וצודקת בנוגע להתלבטות זו. היא תלויה במידה רבה באופייה, אישיותה והשקפת עולמה של האם, בתינוק שלה, בבני המשפחה האחרים השותפים לגידולו ובסיטואציה הכלכלית המקיפה אותם.

להרגיעך, תינוקך יכול להתפתח היטב, בכל תחומי ההתפתחות גם כאשר הוא נמצא חלק משמעותי משעות היום בזרועותיה של סבתא. והקשר אמא-ילד אינו צריך להיפגע מעובדה זו. התינוק פשוט מרחיב את מעגל ההתקשרות שלו וכולל בתוך הדמויות המשמעותיות עבורו גם אותה. בסך הכל את מספרת שתינוקך מתפתח היטב וגם התפרצויות הזעם שלו אי נן נשמעות חריגות.

לגבי עקרון הרצף, זו אחת מהגישות לגידול ילדים. היא מעט קשה ליישום בעולם המערבי, אך בהחלט ניתנת לאימוץ עבור אותם אנשים שהיא מדברת אליהם.

אולם, היא בהחלט אינה השיטה הבלעדית או הטובה ביותר.

הייתי רוצה להפיג קצת את רגשות האשמה והתסכול שאולי את חשה, אך אינני יודעת איך. תחושי אולי הקלה אם תצליחי לראות את החיוב שבחייך - את מקומה המשמעותי ואת תרומתה של סבתא לגידול נכדה, ואת היכולת שלך לחזור לעבודה מבלי להצטרך לשלוח את הילד למסגרת חינוכית חוץ ביתית, אלא לאפשר לו טיפול אישי אינדיבידואלי מסבתא אוהבת. את היכוולת שלך להנות גם מהאמהות, ואפילו מהנקה מתמשכת, אך גם מחלקים אחרים בחיים שלך שהם נטולי ילדים.

כל טוב ובברכה,

טלי פייר-משה