הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

גמילה מחיתולים

רננה מוסק(26.5.2011, 21:43)

שלום טלי,

עצמאות בתחומים שונים יכולה לרמוז על בשלות לגמילה. כדאי לשים לב גם לסימנים ספציפיים. למשל, האם ילדך מדווח על עשיית צרכים ומבקש שיחליפו לו חיתול? האם הוא מדווח לפני או אחרי עשיית הצרכים? האם הוא מתעניין במבוגרים בזמן שהם הולכים לשירותים?

לבחירה בסיר או ישבנון יתרונות וחסרונות שונים. לפי נוחותך. סיר מאפשר עצמאות גדולה יותר לילד, אך מצריך נקיון ובהמשך הסתגלות נוספת למעבר לשירותים. ישבנון מרגיל את הילד לשירותים מההתחלה, אך השימוש בו עלולל להיות קשה יותר ואולי גם מפחיד יותר עבור ילדים מסויימים.

כדאי להתחיל לחשוף את הילד לעשיית צרכים בשירותים. דרך ההורים, חברים וספרים (למרות הדעות השונות, אני מחבבת מאד את סיר הסירים של נפתלי. זה ספר ברור ומובן לילדים, ומסביר על הגמילה מבלי להטיף לגמילה מהירה).

אפשר לנצל הזדמנויות בהן הילד עירום כדי להציע לו לנסות לעשות את צרכיו בסיר או בשירותים. למשל, לפני האמבטיה. להגיב בעניניות אם אינו מצליח (יופי שניסית, ננסה שוב מחר), ובחיזוק משמעותי אם הצליח (אני לא מחסידות שיטת ה"פיפי-פרס". לדעתי די בהתלהבות כנה של ההורים. זה באמת מאד מלהיב כשילד מצליח לעשות את צרכיו בסיר/ישבנון, ואפשר לשתף את הילד בשמחה ובגאווה שזה מעורר).

אם תצליחו בהתנסויות ראשונות אלה, סביר שהגמילה תמשיך בקלות ובמהירות. את מוזמנת להמשיך לעדכן אותנו מה קורה ולתייעץ איך להמשיך. כאן, ובקו הייעוץ, בטל' *6968

בברכה,
רננה מוסק