הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

מטפלת או גן?

ליאת קליין(14.1.2016, 20:13)

קרן יקרה,

אני בהחלט יכולה להבין את ההתלבטות שלך, נושא התאמת המסגרת החינוכית לילד, אכן מעסיק הורים רבים לילדים בגיל הרך.

פנייתך מעידה על רגישותך הרבה לצרכיה המתפתחים והמשתנים של בתך וכן, זו באמת שאלה, האם להשאיר אותה במסגרת , בעצם, ביתית , שבה יש מטפלת צמודה וילד נוסף צעיר, או להעביר אותה למעון/ גן/ משפחתון עם מספר רב יותר של ילדים וטיפול , אולי, קצת פחות צמוד...

האם יש אלטרנטיבה? מעון/ גן אחר שעומד על הפרק?

למעשה, אני לא חושבת שיש לשאלה זו תשובה חד משמעית, בסופו של יום, את היא זו שמכירה הכי טוב את ילדתך , את הטמפרמנט שלה, את צרכיה,(האם היא מתעניינת בילדים בני גילה, האם את מרגישה שהיא זקוקה לגירויים נוספים... ) וכן אתכם ההורים, הצרכים והאפשרויות שלכם, שעות העבודה, היכולת שלכם לדאוג "לסידור" בימי מחלה... ועוד ....

ובכל זאת, על מנת לנסות ולעזור לך בקבלת ההחלטה, ובהנחה ששתי המסגרות מציעות טיפול חם , מסור ורגיש לצרכי הילדים, הנה מספר נקודות שכדאי לחשוב עליהן:

· 1. בגיל בו נמצאת בתך, חלות התפתחויות רבות הן קוגניטיביות והן חברתיות ורגשיות התומכות אחת בשנייה. זהו גיל בו מתחילה אינטראקציה חברתית. בהתחלה היא תופיע יותר בצורה של משחק אחד ליד השני וחיקוי. בשלבים מאוחרים נראה משחק משותף, בנייה של משהו ביחד, השלמה של משהו שהתחיל ילד אחר ועוד.

לשלב הראשוני יש חשיבות רבה, משום שזהו שלב של התבוננות ולמידה כבסיס להתפתחות יחסי הגומלין עם קבוצת השווים, בני גילה.

דרך קבוצת השווים לומדים הילדים המון- על העולם, על עצמם, כישורים ומיומנויות חברתיות,הם לומדים לריב, להשלים, לעמוד על שלהם, לוותר, להתמודד עם חטיפות של צעצועים , לחכות לתורם, להתאפק... הקבוצה גם מספקת הזדמנויות לתרגול השפה ומיומנויות רבות אחרות.

בגן תוכל בתך לפגוש כל זאת בשפע, אולם גם עם המטפלת ואחה"צ בבית, ניתן לייצר הזדמנויות מפגש כאלו בגינה ציבורית, בחוגים ובפעילויות יזומות אחרות.

·2. חשוב שהמסגרת תכלול את הגירויים והתכנים הנכונים לגילה- פיתוח שפה ואוצר מילים על ידי שירים וסיפורים, לימוד תכנים, הקניית הרגלים כמו שגרת יום , דמויות בוגרות שעוזרות לילדים בתיווך ובהסתגלות.

מטפלת שקשובה ורגישה לצרכיה המשתנים של בתך ,ויכולה להתאים את הטיפול והפעילויות לגילה , יכולה גם לספק כל זאת ויחד עם זאת, בגן תוכל בתך להתאמן בסביבה של חברים כמקור לחיקוי ולמידה.

3. מועד המעבר הנו נקודה נוספת למחשבה, אם בכוונתכם לשלוח את בתכם לגן עירוני בשנה הבאה, הרי שיש לה כחצי שנה לבלות במסגרת עם ילדים נוספים בטרם תיכנס לגן עירוני.

ייתכן ויהיה זה עבור בתכם מעבר הדרגתי ממסגרת ביתית למסגרת עירונית אשר עשוי להקל על המעבר בשנה הבאה, מעין נחיתה רכה יותר..... ומצד שני- אם בתכם (וגם אתם) מתקשה במעברים הרי שחצי שנה הוא זמן קצר יחסית וטיפולה החם והצמוד של המטפלת עשויים לחזק את ביטחונה העצמי . שוב, את היא זו שמכירה אותה הכי טוב...

אני מקווה שנקודות אלו יוכלו לסייע לך בקבלת החלטה...

בכל מקרה, ובכל החלטה שתיקחי, חשוב שתהיי קודם את, שלימה איתה, וכך תוכלי לחזק את בתך בדרכים רבות, בהתאם לצרכיה.

אם תרצי להמשיך ולהתלבט ביחד...את מוזמנת להתקשר אלינו ל"קול להורה"

בימים א-ה בשעות הבוקר 10:00-13:00, ובשעות הערב 20:00-22:30.

בהצלחה.

בברכה,

ליאת קליין
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*