הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

התנהגות של ילדה בת שנה וחצי-עזרה

ליאת קליין(10.2.2016, 18:04)

נוגה יקרה,

את מתארת את דאגתך מהשינוי שחל בהתנהגותה של בתך בת השנה וחצי, חשה אובדת עצות ואינך יודעת כיצד להגיב....

בהנחה ולא חל שום שינוי או מעבר בחייה של בתך, כפי שאת מספרת, אני רוצה להרגיע אותך ולומר- הורים רבים , כמוך, חווים את החוויה הזו כשהתנהגות ילדם משתנה בהתאם לשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא .

בתקופה שבין גיל שנה לשנתיים, ילדים רבים, מגלים קושי להיפרד מההורים או מהורה אחד, המסמל עבורם את המקום המוכר, הבטוח והטוב..

זה מעיד על קשר בטוח עם ההורה וכן על יכולת ההבנה המתפתחת שלו.

מצד אחד מגלה כעת בתך , את "העולם " הגדול שבחוץ...ומצד שני היא מבינה שהיא עדיין קטנה.

כשאת יוצאת מטווח ראייתה , את איננה , ובשל מושגי זמן מעורפלים (בגילה), היא לא יכולה לצפות בצורה ברורה את חזרתך, וזה בהחלט מאד מפחיד.

לכן , ראשית , חשוב להכיר בכך , שהזדקקותה של בתך בשלב זה, להימצא קרוב אלייך, הינה צורך התפתחותי תקין אשר חולף בסופו של דבר, (כשכל ילד חווה שלב זה בעוצמה ובאופן שונה.)

ועד אז...תוכלי להיעזר בכמה עצות -

1. הכנה מוקדמת- הכיני את בתך ככל שתוכלי לפני מה שהולך להתרחש במהלך היום, , ספרי לה כשאת יוצאת, אמרי לה מראש לאן הולכים ומה עושים. הכנה כזו מחזקת את תחושת הוודאות והביטחון.

2. נסי לשמור על שיגרת יום- גם היא מקנה לילד ביטחון כשהוא יודע מה צפוי לקרות.

3. כשאת נפרדת- שמרי על פרידות קצרות וענייניות ואף פעם אל תיעלמי מבלי להיפרד.

4. תני מקום ולגיטימציה לתחושותיה של בתך- תווכי לה אותם "אני מבינה שאת רוצה כעת להיות על ידי / על הידיים..." כך היא תראה שאת מבינה אותה.

5. הציבי גבול במקומות בהם את מרגישה שזה הגבול שלך- למשל..."אימא כעת אוכלת- אם את רוצה תוכלי לשבת על כסא לצידי עד שאסיים, או להצטרף אלי לארוחה.."

6. תזמי בעצמך מצבים של קירבה עם בתך- הרימי אותה על ידייך, שחקי עימה, קראי לה לפעילות עוד לפני שהיא מבקשת. כך תשדרי לה שקרבתה חשובה גם לך, דבר שיעזור לה בסופו של דבר לעשות את הפרידה ממך....

אני שמחה לקרוא כיצד את מתארת את בתך- זה נפלא, שאת רואה גם את הצדדים הללו, של חוכמה ועצמאות, , אשר יסייעו בידיה גם להיפרד בבוא הזמן מהצורך להיצמד אלייך...

מה דעתך?

אני מקווה שדברים אלו הצליחו להרגיע ולתת כלים להתמודד...בכל מקרה, את מוזמנתלהמשיך ולהתייעץ איתנו כאן או בקו הייעוץ.

בימים א-ה בשעות הבוקר 10:00-13:00, ובשעות הערב 20:00-22:30.

בהצלחה.

בברכה,

ליאת קליין
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*