הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

ילדה בת שנה וחודשייים מרביצה כל הזמ

טלי פייר-משה(23.2.2016, 16:47)

מאיה שלום,

את פונה בנוגע לבתך , בת שנה וחודשיים, שלאחרונה משתמשת בגופה כדי להשיג דברים שהיא רוצה - היא חוטפת, דוחפת, מושכת בשיער וכד'... אמנם כתבת שהיא "מציקה" לילדים אחרים, אך אני מניחה שאם תצפו בהתנהגותה תוכלו לראות שהיא מתנהגת כך כאשר היא רוצה להשיג משהו ולא כדי להתאנות - להתנכל לילדים אחרים.

מן הסתם בגילה הצעיר למרות שהיא מפותחת ונבונה, היא מתקשה להעביר במילים את רצונותיה. כמו כן יש לה "חשיבה אגוצנטרית", האופיינית לגילה, המקשה עליה לקחת בחשבון את רצונם של האחרים והיא מונעת מתוך הרצון לקבל את מה שהיא חושקת בו ללא דיחוי.

היכולת הזאת - להשיג את מה שהיא רוצה, היא יכולת התפתחותית חשובה ואכן ייקח לה זמן להבין "מה מותר ומה אסור " ומה הם כללי ההתנהגות המקובלים. את תפקיד "המבוגר האחראי" המחנך והמדריך על המבוגרים לקחת ולא לצפות שהיא עצמה תתחשב באחרים. תהליך הקניית הנורמות והערכים הוא תהליך ארוך והדרגתי שיש לקיים אותו בעקביות, בהתמדה ובסבלנות.

בגילה הצעיר (ובכלל...) אין טעם בהושבה ב"פינת החשיבה".

מה כן אפשר לעשות -

להשתדל להעסיקה בפעילויות מגוונות ומתחלפות (בגיל זה הקשב הוא נמוך יחסית ויש מעבר מהיר מפעילות לפעילות), שעמום גורם ליותר אינטראקציות שליליות.

להשגיח עליה יותר וכאשר נראה שהיא עומדת לחטוף - לעצור בעדה פיזית תוך אמירה מה לא עושים ובעיקר מה כן - "אסור לחטוף את הבובה אפשר לחפש בובה אחרת בואי ואעזור לך" או "אפשר לבקש בבקשה את הבובה, בואי אעזור לך לבקש".

לשמש לה דוגמא - שתהיה חשופה לדרך בה אתם רוצים ללמד אותה לנהוג - את יכולה לשתף את אחיה בכך. שיראו לה איך הם מבקשים אחד מהשני ולא חוטפים.

לחזק ולעודד כל התנהגות שלה שהינה רצויה, למשל - "יופי שחיכית", "יופי שהקשבת," "יופי שבאת מיד כשקראנו לך"...

ובעיקר - סבלנות.

בברכה,

טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*