הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

ילדה בת 4 וחודשיים שבוכה מכל דבר

טלי פייר-משה(23.2.2016, 17:19)

שרית שלום,

את פונה בנוגע לבתך, בת ארבע וחודשיים, שאת אומרת שהיא "בוכה מכל דבר". את מתארת ילדה עצמאית, נבונה ובוגרת שיש לה מה שאת מכנה "קריזות".

ראשית, שמחתי לקרוא את התיאור הרגיש והמעריך את היכולות היפות של הילדה. היכולת לראות את מעלותיה ולא רק את חסרונותיה הוא דבר משמעותי מאוד ויישר כוח על כך. אני גם בהחלט מבינה כמה קשה להיות בקרבתה של ילדה שמרבה לבכות וליילל, ודווקא בגלל העובדה שהיא נבונה כל כך זה לעיתים מרגיז עוד יותר.

יש לי הרגשה, ואשמח אם תבהירי לי, שמדובר בילדה שזהו חלק מהמזג המולד שלה - עוצמת תגובה רגשית גבוהה, קושי במעברים ושינויים ואולי אף נטייה לפרפקציוניזם!?

נראה שכבר נוצר דפוס קבוע וברור שבו היא מרבה להגיב בבכי על המתרחש, היא מתקשה להירגע, כל המשפחה כבר מכירה את זה....וזה מעצבן את כולם...

יש לי הרגשה שגם לילדה זה לא הכי כייף, אבל היא לא כל כך יודעת איך לעשות אחרת ואולי צריכה מישהו שיסייע לה למצוא דרכים נוספות להתמודד עם מה שהיא מרגישה כשהיא כועסת או מתעצבנת או מאוכזבת או מתקשה וכד'.

ראשית, אני מציעה לקחת אותה לשיחה, כמובן בזמן שהיא רגועה ונינוחה וכך גם אתם. לשקף לה אתם מרגישים - כמה שהיא נבונה, עצמאית ובוגרת ולתת לה דוגמאות ספציפיות לכך וכמה קשה לכם כאשר היא כל כך בוכה. נסו לשאול אותה מה היא מרגישה כאשר זה קורה ונסו לחשוב ביחד מה עוד אפשר לעשות חוץ מלבכות? ואם בוכים - מה יכול לעזור לה להירגע מהר יותר? כאשר היא תרגיש שאתם לא "נגדה" אלא מנסים בכנות לסייע לה ייתכן שהיא תוכל להציע בעצמה רעיונות לדרכים שיעזרו לה .

במקביל חזקו ושבחו כל מצב שבו היא נעימה, רגועה, עצמאית, עוזרת וכד' והביעו בה אמון שהיא מסוגלת להתגבר .

ולא לשכוח שגם לבכות לפעמים זה מותר ואפילו מאוד משחרר...

בברכה,

טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*