הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

התנהגות או אופי

עידית קידר(9.3.2016, 9:12)

שלום לך אמא,

השאלה שאת מעלה בסוף פנייתך, היא שאלה מהותית ומעסיקה הורים רבים – איך כדאי ונכון לדבר עם ילדים כך שיקשיבו לנו וגם להתחשב ברצונם ובכבודם.

אכן, נשמע שביתך חכמה ופיקחית! ואני מחזקת את האבחנה שלך שהיא אינה "עושה דווקא" ואינה מתכננת את ההתנהגות להרע לכם אלא פשוט פועלת לטובתה ומבקשת דרך התייחסות אחרת – אין הכוונה שאני מצדיקה התנהגות זו, אך ראשית יש להבין שלילדים (כמו גם למבוגרים) יש צורך עמוק וחזק להחליט, לקבוע בעצמם "שלא תחליטו עלי".. הבנה זו, כבר יכולה להפחית את הכעס וחוסר האונים מולה.

בנוסף, את מספרת שביתך מחכה שיעשו בשבילה, ילבישו, יצחצחו.. – ואיך אתם מגיבים אליה? האם עושים עבורה את הפעולות הללו? אם כן, אז שוב זה מראה על חוכמתה- אם מישהו מלביש אותי, מזכיר לי, אז בשביל מה להתאמץ? ובכלל אולי לא סומכים עלי שאני יכולה לדאוג לעצמי?

אז ה לעשות? ראשית, כדאי להפסיק עם השיחות והויכוחים שממילא לא עוזרים ואף מלמדים אותה לגרום לכם להיות עסוקים בה כל הזמן (ואולי פחות באחיה). במקום זאת, כדאי שתפני אליה מיוזמתך (בלי קשר לבקשות) – לדוגמא: שתפי אותה בהרגשה שהייתה לך או במשהו שעבר עלייך במשך היום, הציעי לה לבחור בין 2 אפשרויות המתאימים לך כמו, בחירת פעילות משותפת, תכנון הארוחה... וחזקי אותה על הבחירה. התפעלי מהתנהגויות חיוביות שהיא עושה ביוזמתה (ואפילו אם הן עדיין מועטות). ככל שביתך תרגיש שהיא בוחרת בעצמה, מחליטה היא תרגיש חשובה ואחראית יותר וכך יוכל להיווצר ביניכם קשר חיובי עם כבוד והתחשבות וכמובן עם פחות ויכוחים.

ולגבי הבקשות אליה, הדיבור צריך להיות ברור ובמעט מילים "אנחנו עומדים לצאת, בבקשה לנעול נעליים" – יש לומר זאת פעם אחת ולהשאיר לה זמן לעשות זאת בעצמה – במידה ולא נועלת, יש לנעול לה (בלי הטפות מוסר). אפשר גם להציע לה עזרה (עם בחירה) "את יכולה לנעול לבד או שאעזור לך?" כך את מראה לה דוגמא של התנהלות שהעניין לא נתון למו"מ, אך היא יכולה לבחור כיצד להשלים את המשימה-כך נענים הרצונות של שני הצדדים .

ניתן להמשיך ולתת עוד כיווני מחשבה שעוסקים בעידוד המוטיבציה ובחיזוק הקשר ביניכם ואת מוזמנת להתקשר אלינו לקו הייעוץ שמספרו מטה.

בברכה,

עידית קידר
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*