הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

תינוק בן שנה וחודשיים- קושי בהחלפה

טלי פייר-משה(9.3.2016, 18:10)

מאיה שלום,

את פונה בנוגע לבנך בן שנה וחודשיים שלאחרונה מבטא אי נוחות ומגיב במחאה כאשר את מנסה לחבוש לו כובע, לעשות לו תסרוקת, להלביש אותו ועוד. את מספרת שניסית להתמודד עם הקושי וחשה תחושת התשה.

אני מבקשת לבדוק עתך מספר כיוונים אפשריים להתנהגות זו, שאולי יכוונו אותנו לדרך ההתמודדות הרצויה.

ייתכן שמדובר בזו של רגישות תחושתית של בנך, אשר ככל שהוא שולט בגופו הוא מבטא אותה בצורה יותר בולטת ומוחשית. ייתכן שמגע של בגדים מסוימים, גומיה בשיער, כובע ועוד פשוט מאוד לא נעימים לו ועד כה הגיב במחאה ואולי בבכי אך עתה הוא שולט על גופו יותר וממש מסמן לך שהוא לא רוצה...!? כדי לוודא כיוון זה אני מציעה לך לפנות לאיבחון אצל מרפאה בעיסוק.

ייתכן שהתנהגותו היא באמת ביטוי לחוסר הרצון שלו באותו רגע לעשות את מה שאת רוצה והוא מבטא את ההתנגדות שלו בצורה פיזית משום מבחינת ההתפתחות השפתית הוא עדיין מתקשה לבטא מילולית את רצונותיו.. כדאי לבדוק האם הוא זקוק לדרך יותר הדרגתית, להכנה מוקדמת (למשל לא להרים אותו מתוך פעילות כדי לקחת אותו להחתלה, אלא לגשת אליו, לרדת לגובהו, ליצור קשר עין ולהזמין אותו להחלפת טיטול.) לראות עד כמה יש אפשרות לשתף אותו ולהעסיק אותו בפעילות שאת מבקשת שיעשה ...אני מבינה שחלק מהדרכים ניסית בעצמך, אך נדמה לי שלא התמדת בדרך כלשהי די זמן על מנת שיבין מה קורה ומה מצופה ממנו.

אם את פעם אמפתית ופעם החלטית ופעם אחרת מגיבה בהומור ופעם נוספת כועסת ועוד אזי הילד אינו מצליח ליצור לעצמו תמונת מציאות ברורה למה שמתרחש ומה התגובה המצופה שלך.

מעבר לכך, אני מציעה לבדוק עם עצמך האם מינון ה"התעסקות" אתו ועם בגדיו ועם השיער ועם ההחתלות ועוד הינו מינון סביר לו או שאולי על חלק מהפעילות אפשר לוותר אם היא קשה לו כל כך?!

אם תרצי לשתף בנקודות נוספות, נשמח לפנייתך לקו הייעוץ שלנו.

בברכה,
טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*