הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

"מריחת" זמן של ילדה בת שש+ נסיגה בע

טלי פייר-משה(15.3.2016, 22:27)

שני שלום,

את פונה לייעוץ בנוגע לבתך בת השש. את מספרת שהיא ילדה מתוקה וחכמה ומקסים בעיני שכך את פותחת את התיאור שלה. את גם מספרת שקצב הפעילות שלה לעיתים קרובות איטי מאוד ובעיקר בבוקר.

יש ילדים שההתנהלות שלהם הינה איטית, בדרך כלל הם פשוט נולדים ככה. אנחנו רואים שזה קורה להם במעברים מפעילות לפעילות ומעירות לשינה ולהיפך. בשעת בוקר לחוצה זה בוודאי לא פשוט ולכן אני מציעה לך להתחיל את הבוקר כבר בערב שלפני.

בדקי אילו דברים אפשר לעשות מבעוד מועד, בערב שלפני, כדי להקל על הלחץ של הבוקר (למשל - בחירת הבגדים, הכנת התיקים, ארגון שולחן ארוחת הבוקר וכד').

בתך בת שש ובהחלט אפשר לשוחח אתה על העניין מתוך שיקוף המציאות ולא מתוך כעס או ביקורת ושיפוטיות ולבדוק יחד איתה מה יעזור לה להזדרז יותר בבוקר ולהיות מוכנה מהר יותר. למה היא זקוקה ממך כדי שיסייע לה להתארגן בצורה טובה יותר. זו הזדמנות בשבילך לצייד אותה באסטרטגיות להתארגנות יעילה.

בדקי היכן ניתן להעצים את יכולותיה של בתך - אילו תפקידים היא יכולה למלא בבית, היכן ניתן לאפשר לה לבחור, להחליט, לעשות - כדי לתת לה תחושת מסוגלות וחוזק.

אמצעים אלה יסייעו גם לעניין השני שהעלית בפנייתך.

יש לכם תינוק בן חצי שנה ואת מרגישה שבתך נמצאת באיזה סוג של נסיגה. אח קטן וחמוד בן 11 חודשים יכול להיות עבור אחותו גם משא לא קל וגם מתחרה לא קטן על תשומת לב והתייחסות. במיוחד לאור העובדה שאולי התרגלה למקומה הבלעדי במשפחה והיא מתקשה לוותר עליו. וודאי שהיא מקבלת מספיק מקום והתייחסות אישית ופרטית רק לה. זמן איכות קבוע שלה עם כל אחד מהוריה שניתן בעקביות וללא תנאי יכול מאוד להרגיע אותה ולפנות אצלה אנרגיה רגשית שכרגע היא מפנה ל"להיות קטנה".

העצמת יכולותיה ומקומה כ"אחות גדולה" ,לצד התייחסות אישית ותשומת לב פרטית מספקת אמורות לסייע לה לחזור ולהיות "גדולה".

בברכה,

טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*