הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

בן 6 שמבקש מבנות בגן להראות לו איבר

ליאת קליין- קול להורה(24.3.2016, 21:42)

אימא יקרה,

את מספרת בדאגה על בנך בן ה-6 , אשר מבקש מבנות בגן להראות לו את איבר מינן , חוששת מבעיות שייווצרו לו בגן ושואלת כיצד לעזור לו...

ראשית, אני רוצה להרגיע ולומר כי בנך מגלה התנהגות תקינה לגילו. ילדים רבים בגיל זה סקרנים לגבי גופם שלהם ולגבי גופם של אחרים.

בנך ענה לך בגילוי לב- "שהוא רוצה לראות איך זה נראה ומאיפה יוצא הפיפי."...

חקירה מינית טבעית ובריאה בגיל הילדות היא תהליך של איסוף מידע. כשהילדים מנסים להבין את גופם ואת מיניותם.

כחלק מאיסוף המידע, הילדים חוקרים זה את גופו של זה על ידי הסתכלות ומגע. אלו הן דרכים נורמאליות ורגילות של חקירה העוזרות לילד להבין כיצד נראה הגוף, מהם ההבדלים בין בנים לבנות ומהי התחושה כשנוגעים בגופי ובגופו של מישהו אחר. הסקרנות המינית מתגלה במשחקים כגון: "רופא חולה" ,"אימא אבא" ו"אני אראה לך את שלי אם תראי לי את שלך", כמו גם בהתעניינות במילים הקשורות למין ובבדיחות מלוכלכות.- כשהכוונות שלהם לא מיניות - לפחות לא במונחים של מיניות בוגרת.

המסרים שחשוב להעביר לילדים, ואת זאת עשיתם בתבונה רבה הם: שהגוף שלך שייך רק לך, שיש לכל ילד זכות להחליט אם הוא מרשה שיגעו בגופו, יחבקו או ינשקו אותו, ואסור בשום אופן לעשות זאת ללא רצונו והסכמתו.

כדאי שתוודאו שהחקירה המינית לא נעשית בכפיה או בלחץ, “אם לא תראה לי לא אשחק אתך...לא ארשה לך לשחק בצעצועים שלי". וכו'.

כמו כן שימו לב אם התעניינותו של בנך במין ומיניות מתאזנת ,עם סקרנותו לגבי תחומי עניין נוספים בחייו. במידה והוא עסוק במשחקים מיניים בלבד ואינו פנוי למשחקים אחרים, ולתפקוד שוטף רגיל, כדאי יהיה לעשות בדיקה מעמיקה יותר.

יחד עם זאת, חשוב לי גם לעמוד על נקודה נוספת- וזו תגובת המבוגרים.

מבוגרים רבים, נוטים להתבלבל בין מחשבותיהם ורגשותיהם שלהם, בכל הקשור למין ומיניות, לבין אלה של הילדים. ולכן נוטים להשוות זאת להתנהגות של מבוגרים, דבר המעורר אי נוחות, מבוכה ולעיתים דאגה.

תחושות אלו עלולות להוביל לתגובת יתר, לכעס ולעונשים , דבר שעלול להטיל צל על התפתחותם המינית הבריאה של הילדים ולהניא אותם מחקירה נוספת.

כך אנו בעצם מפספסים מסרים מרכזיים וחשובים לגבי נושא המין- לגבי טיפוח גישה חיובית למיניות ולזהות המינית , דימוי גוף טוב ובטוח, דלת פתוחה לסקרנות ולא פחות חשוב, דלת פתוחה לשיתוף ההורה בהרגשות הילד בנושא מיניות .

נשאלת השאלה אם באמצעות העונש שקיבל בנך- לא לצאת לחצר במשך שבוע- אכן עבר המסר המבוקש. בדרך כלל ילדים עסוקים יותר בתחושת העלבון והכעס הנובעת מן העונש, מאשר בהבנת המסר . וייתכן גם שהתעסקות רבה בנושא, דיבורים, איומים, שכנועים, רק מחזקת אצלו את הרצון להמשיך ולעשות עוד מאותו הדבר, ולראות "מי מנצח"....

אני מציעה לנסות ולהעביר את המסר בשיחה, אפשר גם במשחק תפקידים , להמשיך ולתת לגיטימציה לסקרנות, להיות קשובים לשאלות ולהתעניינות של בנך, גם באמצעות ספרים וסרטים מתאימים לגילו, ובמקביל לבקרת חשיפה לאינפורמציה מינית בטלוויזיה , במחשב ובכלל, אשר אינה תואמת גיל ועשויה לבלבל אותו.

ואולי גם כדאי לעבוד בגן על נושא כיבוד המרחב הפרטי של הילדים ולגיטימציה לומר לא, כמובן באופן כללי ומנותק מהמקרה...

מה דעתך?

מקווה שתשובתי הייתה לך לעזר, תוכלי כמובן להתקשר אלינו לקול להורה לייעוץ נוסף.

בברכה,

ליאת קליין
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*