הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

התלבטות בין גן פרטי לגן עירייה

ליאת קליין- קול להורה(1.4.2016, 2:35)

אודליה יקרה,

את מתלבטת בנוגע לבחירת המסגרת החינוכית המתאימה עבור בנך בן ה4.2, בשנה הבאה.

בפנייתך, את שואלת האם להשאיר אותו עוד שנה בגן פרטי מפוקח, שאת מעריכה מאד ושתהיה בו גם קבוצת בוגרים בני גילו. או להעביר אותו לגן עירייה . ולאפשר לו להתנסות עם "העולם המורכב" , יחס מספרי שונה בין הצוות והילדים, מקום חדש, חברים חדשים וכו'....

היכולת שלך לתאר את בנך, באופן כזה , מעידה על מידת הנוכחות והקשר שלך עימו ובהחלט מחממת את הלב, חשובה גם היכולת שלך לראות את התכונות הטובות והחזקות שבו , אשר יאפשרו לך לסמוך עליו שיוכל להתמודד עם כל בחירה שתעשו.

בהנחה וגם את הגן העירוני את מכירה ויודעת שיש שם צוות חינוכי חם וקשוב , יש כאן אכן התלבטות אשר אין לה תשובה חד משמעית- יש יתרונות וחסרונות בכל בחירה.

כפי שציינת ההחלטה בבחירת גן, צריכה לקחת בחשבון גם את הטמפרמנט של הילד. את מתארת את בנך כילד שזקוק לזמן רב יותר כדי "להתחמם" במצבים חברתיים. ילד שלוקח לו יותר זמן למצוא ולבטא את עצמו בקבוצה, ולכן , על פניו, אני רואה יתרון בלהשאירו שנה נוספת במסגרת מוכרת ומוערכת על ידך, אשר בה תוכלו כולכם- גם הגננת בגן וגם אתם בבית ,לחזק בדיוק את הנקודות עליהן דיברת.להשתלב בקבוצה, לבטא , להביע ולהנכיח את עצמו... שנה כזו עשויה להיות משמעותית עבורו..

יחד עם זאת- כל ילד מתפתח בקצב שונה, וייתכן וכבר בסוף השנה הזו- בנך ייראה לך שונה לגמרי. ילדים בגיל זה , משתנים מהר ועשויים להפתיע גם אותנו, ההורים.

כך או כך- ככל שילדים מתנסים ברצף חוויות של הצלחה , כך מתחזקת אצלם תחושת הערך והביטחון העצמי והם מסוגלים ופתוחים יותר להתמודד עם העולם.

אם את מחליטה להעביר את בנך לגן עירוני הייתי ממליצה לך לברר עם עצמך כיצד את חשה לקראת המעבר. הורים רבים חוששים מהמעבר וייתכן וגם לך יש חששות מסוג זה. חשוב שתהיי ערנית לתחושות שלך.ככל שתוכלי להיות שלימה ובטוחה יותר כי מסגרת הגן טובה ,נעימה ונכונה עבור בנך,( באמצעות איסוף מידע, ביקור בגן, היכרות עם צוות הגן ועוד.) כך תוכלי להקל ולחזק אותו בחוויית המעבר. וככל שתוכלי לראות את הכוחות והחוזקות שיש לבנך-להאיר אותן ולסמוך עליו- כך הוא יוכל גם לראות את עצמו.

בסופו של יום, את היא זו שמכירה את בנך טוב יותר מכולם, והייתי מציעה לך ללכת עם תחושות הבטן שלך- בכל בחירה שלא תעשי- את תמשיכי להיות שם נוכחת ומחזקת.

בהצלחה בכל דרך שתבחרי. במידה ותרצי הדרכה נוספת, את מוזמנת להתקשר לקו הייעוץ שלנו

בברכה

ליאת קליין
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*