הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

בת שנה ו10 רוצה רק את אמא

טלי פייר-משה(5.4.2016, 16:13)

שני שלום,

את פונה בנוגע לבתכם בת שנה ועשרה חודשים ש"רוצה רק את אמא"...

אני שומעת בפנייתך גם את תחושת התסכול מהתובענות הרבה שצורך זה של הילדה גורם וכן את התחושה הלא נעימה של בן זוגך שחש דחוי בשל התנהגותה של בתכם.

ראשית, עלי להרגיעכם. תופעה זו של העדפת הורה הינה תופעה שכיחה ביותר וגם בפורום זה נדונה לא פעם ואני מזמינה אתכם לקרוא את הייעוצים השונים בנושא. תוכלו לעשות זאת על ידי הקלדת הנושא "העדפת הורה" בלשונית החיפוש. תוכלו למצוא שם את תשובותי ל"מודאגת" ב-31/7/12 וכן לדנה ב19/3/13 בנוסף לתשובות של יועצות נוספות רבות.
כאמור, זוהי תופעה נורמטיבית ואף צפויה להשתנות לאורך חייהם כאשר בתכם תעדיף בתקופה אחרת דווקא את אבא (בערך מגיל שלוש וחצי) ואחר כך שוב תחבור אליך...

במקרה שלכם, העדפתה של הילדה ברורה- נראה שיצרתם בבית מעין "חלוקת תפקידים" שבה את אכן אמונה על כל החלק הטיפולי היומיומי וגם מהווה המטפלת העקרית וכך בתכם תופסת אותך. בעוד את אביה היא תופסת כיחידה משנית - לא מבחינת סדר החשיבות אלא מבחינת התפקוד היומיומי. יחד עם זאת, בהחלט ניתן לנסות ולהתמודד עם הקושי הכרוך בכך ומיד אציע מספר רעיונות.

ראשית, חשוב שהילדה לא תהיה חשופה לרגשות שהדבר מעורר בכם - כלומר לא לומר לה למשל "אבא עצוב" "למה את לא רוצה שאבא יקלח אותך" וכד' וזאת כדי ליצור הפחתת העיסוק בעניין וכן הפיכותו למינורי וכמוכן לא לגרום למאבק עיקש יותר של הילדה בניסיונותיו שלאביה לטפל בה. יש לוודא שהילדה לא זיהתה את "הכוח" שיש לה להפעיל אתכם בעניין זה.

שנית, כדאי להציע לאב לקחת חלק יחד אתך בעת הפעילות הטיפולית - בתחילה ברקע ובהדרגה לקחת חלק יותר ויותר פעיל, כך שהילדה תתרגל לנוכחותו ולטיפולו.

בברכה,

טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*